Obligacje

Banki centralne: Do września spokój

Najbliższe tygodnie mogą przynieść ulgę rynkom obligacji, których zmienność w ostatnich 12 miesiącach zdecydowanie przekroczyła zwyczajową ospałość tych rynków.
Foto: Adobestock

W ostatnim tygodniu lipca okres decyzji banków centralnych zakończył Fed, który oczywiście stóp nie zmienił, choć szef banku centralnego Jerome Powell przyznał, że podwyższona inflacja może jednak utrzymać się dłużej, niż pierwotnie zakładano. Nie była to jednak deklaracja na tyle wstrząsająca, by poruszyć rynkami obligacji. Fed utrzymał program skupu aktywów na poziomie przynajmniej 120 mld dolarów miesięcznie, który będzie zmniejszany, gdy gospodarka USA osiągnie pełnię zatrudnienia i stabilność cen.

Kolejne posiedzenie Fed zaplanowano na 21–22 września, a 22–23 września spotka się rada prezesów ECB. Tym samym uczestnicy rynku mają co najmniej kilka tygodni spokoju, zanim na powrót zaczną spekulować o możliwości przyspieszenia wygaszenia programu skupu aktywów. Wcześniej, pod koniec sierpnia, odbędzie się doroczne sympozjum Fed w Jackson Hole, gdzie w przeszłości padały już pewne sugestie co do kierunku zmian w polityce pieniężnej. Trudno jednak liczyć na to, że stanie się tak i tym razem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.