REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Obligacje GNB. Bez „moral hazard”

Pewne, wciąż jednak niewielkie, światło na sytuację posiadaczy obligacji podporządkowanych rzuca wypowiedź dla PAP Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z ubiegłego tygodnia, w której zasugerował, że KNF chciałaby omówić z potencjalnym inwestorem w Getin Noble Banku rozwiązanie dla posiadaczy jego długu podporządkowanego. „(...) ale ważne jest, aby takie rozwiązanie nie generowało ryzyka »moral hazard« z punktu widzenia posiadaczy takich obligacji".
Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

W przypadku GNB wiadomo, że zdecydowana większość jego obligacji należy do inwestorów indywidualnych (wszystkie emisje rozeszły się w emisjach publicznych). Pokusa nadużycia w tym wypadku może oznaczać zakup obligacji na rynku wtórnym poniżej ich wartości nominalnej z nadzieją na to, że wykup nastąpiłby za 100 proc. nominału. W przeszłości rozwiązano już podobny problem w Hiszpanii – obligacje Banco Popular Espanol zostały spłacone tylko wobec inwestorów indywidualnych, którzy kupili je na rynku pierwotnym. W przypadku włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena obligacje umorzono, ale po fali protestów, a nawet samobójstw (!) inwestorów indywidualnych umożliwiono im zwrot oszczędności na drodze pozwów cywilnych, mających udowodnić misselling. Skalę odszkodowań oszacowano na 1,5 mld EUR.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA