Obligacje

Deweloperzy nadal z niewielkim bagażem finansowego długu

Wskaźniki zadłużenia deweloperów notowanych na rynku prezentują się stabilnie i nie pozwalałyby oczekiwać wzrostu oprocentowania obligacji, gdyby nie sytuacja rynkowa.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Pułap 3,6 tys. sprzedanych mieszkań osiągnęło w 2018 r. dwóch deweloperów mieszkaniowych – Dom Development i Murapol (tego ostatniego, niestety, nie ma obecnie na Catalyst po skorzystaniu z opcji przedterminowych wykupów notowanych tu obligacji). Skala sprzedaży jest zbliżona, ale podejście do zadłużenia – odmienne. Dom Development od lat utrzymuje relację długu netto względem kapitału własnego w okolicach zera (maksymalnie było to 0,17x na koniec 2015 r.), podczas gdy Murapol należy na tle rynku do agresywnych graczy, a w połowie ub.r. wskaźnik ten sięgał 1,19x (1,22x według metodyki Obligacje.pl), co było najwyższym wskaźnikiem wśród przedstawicieli branży obecnych na Catalyst. Wystarczy dodać, że obecnie najwyższy wskaźnik zadłużenia osiąga Vantage Development (dług netto sięga 59 proc. kapitału własnego), który plasuje się dwukrotnie powyżej średniej (dla deweloperów, którzy opublikowali już raporty za 2018 r.). Jednak i dla Murapolu jednym ze strategicznych celów jest zejście z poziomem zadłużenia do 0,6x jeszcze na koniec 2019 r.

Konserwatywni mimo hossy

Zdecydowana większość deweloperów stara się naśladować raczej Dom Development jako lidera branży niż Murapol. Średni wskaźnik zadłużenia w tej grupie (rozumiany jako relacja długu netto do kapitału własnego) to 0,27x – nieznacznie mniej niż przed rokiem. Spośród 12 firm, które opublikowały wyniki (nie uwzględniamy deweloperów komercyjnych, których wskaźniki finansowe omówiliśmy we wcześniejszych wydaniach „Parkietu") za 2018 r. sześć zanotowało wzrost wskaźnika, a pięć spadek, jednak generalnie nie można mówić o skokowych zmianach. Najmocniej wskaźnik zadłużenia zwiększył Marvipol Development (z 0,28x do 0,46x), ale jego historia jako osobno działającego podmiotu (bez części samochodowej) jest zbyt krótka, by stwierdzić, czy obecne poziomy wskaźnika utrzymają się dłużej, czy może bardziej typowe będą dla niego niższe poziomy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.