Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pułap 3,6 tys. sprzedanych mieszkań osiągnęło w 2018 r. dwóch deweloperów mieszkaniowych – Dom Development i Murapol (tego ostatniego, niestety, nie ma obecnie na Catalyst po skorzystaniu z opcji przedterminowych wykupów notowanych tu obligacji). Skala sprzedaży jest zbliżona, ale podejście do zadłużenia – odmienne. Dom Development od lat utrzymuje relację długu netto względem kapitału własnego w okolicach zera (maksymalnie było to 0,17x na koniec 2015 r.), podczas gdy Murapol należy na tle rynku do agresywnych graczy, a w połowie ub.r. wskaźnik ten sięgał 1,19x (1,22x według metodyki Obligacje.pl), co było najwyższym wskaźnikiem wśród przedstawicieli branży obecnych na Catalyst. Wystarczy dodać, że obecnie najwyższy wskaźnik zadłużenia osiąga Vantage Development (dług netto sięga 59 proc. kapitału własnego), który plasuje się dwukrotnie powyżej średniej (dla deweloperów, którzy opublikowali już raporty za 2018 r.). Jednak i dla Murapolu jednym ze strategicznych celów jest zejście z poziomem zadłużenia do 0,6x jeszcze na koniec 2019 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W II kwartale wartość przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych (z wyłączeniem banków i pokrewnych) po raz trzeci z kolei oscylowała wokół 4 mld zł, ale w ujęciu 12-miesięcznym była najniższa od dwóch lat.
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?