Obligacje

Ryzyko. Poza Catalyst wciąż obecne

Poza niewykupionymi obligacjami PBG, statystyki defaultów na Catalyst podbijały także zapadające, a niewykupione papiery GetBacku i Brastera.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Wszystkie trzy przypadki trudno uznać za niespodziankę. Vivid Games miał pecha, przeprowadzając emisję refinansującą w czasie lockdownu (gdyby robił to pół roku później, miałby zapewne większe szanse na zamknięcie emisji), do pewnego stopnia default Kancelarii Medius można też tłumaczyć wybuchem pandemii i jej przebiegiem w Hiszpanii (grupa ulokowała tam większość aktywów), choć sytuacja jest bardziej złożona i związana także – pośrednio – z defaultem GetBacku. Rozczarowaniem roku był default obligacji wyemitowanych przez Griffin Real Estate Invest wartych 84,2 mln zł. Nie każde pieniądze warte są narażania reputacji marki budowanej na świecie całymi latami.

Ale warto też pamiętać o zdarzeniach, które miały miejsce poza Catalyst – Gent Holding, Golub GetHouse czy Metropolitan Investment finansowały działalność obligacjami oferowanymi inwestorom indywidualnym i nie zwróciły środków w terminie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.