Czekoladki Esthechoc trafią do Chin

Cambridge Chocolate Technologies, spółka zależna od Adiuvo otrzymała zamówienie z rynku chińskiego. Dotyczy 30 tys. opakowań Esthechoc

Publikacja: 23.10.2017 14:02

Czekoladki Esthechoc trafią do Chin

Foto: materiały prasowe

Zarząd szacuje, że potencjał sprzedażowy tylko tego jednego produktu już w pierwszym roku obecności w Chinach można szacować na przynajmniej kilka milionów złotych.

Jest to efekt renegocjowanej umowy dystrybucyjnej ze spółką Allin Management Consulting Co. Ltd., która została wyłącznym dystrybutorem produktu Esthechoc Cambridge Beauty Chocolate, czyli innowacyjnej czekolady funkcjonalnej poprawiającej metabolizm skóry, na terytorium Chin, Hongkongu oraz Makau. Renegocjowanie umowy oraz ostateczne wdrożenie produktu do sprzedaży na terytorium Chin było możliwe po ostatecznym zarejestrowaniu znaku towarowego Esthechoc przez Chiński Urząd Rejestracyjny, co nastąpiło w trzecim kwartale bieżącego roku.

Czekoladki Esthechoc trafią na chiński rynek już w listopadzie. Mają być początkowo sprzedawane w wysokiej jakości punktach sprzedaży detalicznej, takich jak sieci Wanda czy Parkson, a dodatkowo w trakcie pierwszego roku obowiązywania umowy sieć dystrybucyjna ma zostać poszerzona o salony kosmetyczne, ośrodki spa oraz apteki.

- Podpisana umowa ze jest efektem naszej strategii biznesowej, która zakłada pokazanie potencjału rynkowego rozwijanych technologii na najbardziej perspektywicznych rynkach. Otwarcie rynku chińskiego buduje dużą wartość dla przyszłych partnerów strategicznych CCT i podmiotów z branży, którzy będą chcieli nabyć naszą technologię – mówi Anna Aranowska-Bablok, prezes zarządu Cambridge Chocolate Technologies oraz członek zarządu Adiuvo Investments.

Czekolada Esthechoc jest już dostępna m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, krajach Zatoki Perskiej, Tajwanie, Finlandii, Hiszpanii, we Włoszech, Szwajcarii, Rumunii, na Węgrzech i w Polsce.

– Teraz nareszcie do listy krajów z obecnością Esthechoc dołączają Chiny, które znajdują się w dziesiątce najbardziej dynamicznie rosnących rynków czekolady na świecie - dodaje Aranowska.

Chińczycy podążają za światowym trendem „świadomych" konsumentów, dlatego też producenci coraz częściej zwracają uwagę na korzyści zdrowotne spożywania kakao i innych antyoksydantów. Zwykła ciemna czekolada zawiera jednak polifenole o słabej dostępności biologicznej – w praktyce należałoby jeść dziennie całą tabliczkę czekolady (70-100 g, 300-600 kalorii), aby odnieść jakiekolwiek zauważalne korzyści płynące ze spożywania kakao. Jak pokazują ostatnie badania, ponad połowa chińskich konsumentów decyduje się na zakup europejskiej czekolady ze względu na jej wysoką jakość i walory smakowe. Chiny importują obecnie czekoladę głównie z Włoch (około 25 proc. ogólnego importu), a wartość zakupów z tego kraju przekracza 100 mln USD. Dla porównania, wartość czekolady sprowadzanej do Chin z Polski to około 30 mln USD (około 7 proc. całkowitego importu).

Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wieści z Mabionu. Kurs rośnie
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Urteste. Kurs w górę
Medycyna i zdrowie
Synthaverse stawia na ekspansję
Medycyna i zdrowie
Synthaverse z rekordowymi przychodami
Medycyna i zdrowie
Mercator pochwalił się zyskiem netto