Medycyna i zdrowie

Bioton płaci za dawną arogancję zarządu

Afrykański pomór świń zadał Biotonowi bolesny cios w I półroczu. Jednak w ocenie prezesa zarządu to tylko potknięcie na drodze do większej rentowności i wprowadzenia na rynek analogów insuliny.

Robert Neymann, prezes zarządu Biotonu, przewiduje, że pierwsze przychody z analogów insuliny pojawią się w 2023 r.

Foto: Archiwum

W I połowie roku biotechnologiczna spółka odnotowała aż 82,3 mln zł skonsolidowanej straty netto. Dla porównania, w I półroczu 2018 r. mogła pochwalić się zyskiem netto 43,4 mln zł. Z kolei przychody ze sprzedaży wyniosły 103 mln zł, wobec 131,1 mln zł rok temu. Powodem takiego spadku, jak tłumaczy Bioton, był afrykański pomór świń (ASF), który sieje spustoszenie w Chinach.

ASF podkopuje wyniki

Bioton zaktualizował wartość aktywów spółki zależnej Biolek. W swoim portfelu ma ona produkt dla hodowców świń o nazwie Suilectin, który został zarejestrowany w UE, a który miał trafić m.in. do Chin, czyli największego na świecie rynku trzody chlewnej. Rynek ten jest oceniany na ponad 55 proc. światowego, a ASF została dotknięta blisko połowa tamtejszego pogłowia. Korekta wartości aktywów w I półroczu na poziomie skonsolidowanym wyniosła 100,7 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.