Medycyna i zdrowie

Pure Biologics ma dofinansowanie na AptaMG

Biofarmaceutyczna spółka notowana na rynku NewConnect otrzymała pozytywną rekomendację Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczącą projektu AptaMG (PB005), którego celem jest stworzenie filtra biomolekularnego służącego do aferezy pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną (MG). Łączna wartość projektu wyniesie 16,4 mln zł, z czego 10,8 mln zł zostanie pokryte z dotacji.
Foto: Fotolia

Projekt będzie rozwijany w oparciu o platformę PureApta, innowacyjną modularną platformę selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów. - Zgodnie z zapowiedziami portfolio naszych projektów powiększa się. Dywersyfikujemy w ten sposób ryzyka i budujemy wartość spółki. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie wyraźnie poprawić komfort życia pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną – podkreśla Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes Pure Biologics.

Miastenia rzekomoporaźna to autoimmunologiczna, przewlekła choroba powodująca osłabienie mięśni szkieletowych. W zaawansowanych stadiach prowadzi do śmierci w wyniku zajęcia mięśni oddechowych.

W ramach projektu AptaMG Pure Biologics planuje stworzyć specjalny filtr aptamerowy wykorzystywany do zabiegu aferezy, czyli filtrowania krwi pacjenta, w trakcie którego z krwi usuwany jest czynnik chorobotwórczy. W połowie kwietnia 2019 r. Pure Biologics poinformowała o pozyskaniu od inwestorów 10,1 mln zł brutto. Intencją spółki było aby w wyniku oferty do akcjonariatu spółki dołączyły renomowane fundusze inwestycyjne oraz by struktura akcjonariatu spełniała kryteria wymagane dla akcji notowanych na rynku głównym warszawskiej giełdy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnych leków biologicznych oraz terapeutycznych wyrobów medycznych opartych o technologie aptamerowe.

Podczas wtorkowej sesji za papiery Pure Biologics płacono na giełdzie około 51 zł, co oznacza zniżkę o 3,4 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.