ML System uzyskał wyniki oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności „Covid Detectora" do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym, zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2 z wydmuchiwanego powietrza.

„Osiągnięto satysfakcjonujący wynik specyficzności zalecanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (specyficzność >97 proc.). Uzyskane wyniki czułości urządzenia na poziomie ok. 87 proc. nieznacznie odbiegają od zalecanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (czułość 90 proc.), niemniej jednak należy podkreślić, że przy wartości CT mniejszej niż 25 w badaniach RT PCR czułość Covid Detektora mieści się w wymaganych przez tą instytucję normach" – przekazała spółka w komunikacie.

Zarząd podkreśla, że to ważny kamień milowy na drodze do komercjalizacji.

- Uzyskaliśmy wyniki przydatności klinicznej, zgodne z rekomendacjami WHO. Dobrze wykorzystaliśmy czas trzeciej fali pandemii. Naszym urządzeniem przebadano ponad 700 pacjentów, uzyskano ponad 5000 pomiarów. Osiągnięty został ważny kamień milowy na drodze komercjalizacji „Covid Detectora". Naszym celem jest uzyskanie dopuszczenia urządzenia do masowego stosowania zarówno w trybie profesjonalnym wykonywanym przez diagnostów, jak i do tzw. „samokontroli", gdzie urządzenie będzie mogło być stosowane powszechnie np. w zakładach pracy, urzędach czy placówkach oświatowych - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML Systemu.

Dodaje on, że szybka diagnostyka w miejscach publicznych i dużych skupiskach podczas imprez masowych ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami.