Medycyna i zdrowie

BioMaxima rejestruje testy na koronawirusa, kurs szybuje

Notowany na NewConnect producent m.in. podłoży mikrobiologicznych zarejestrował w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) molekularny test do wykrywania SARS-CoV-2 oparty na metodzie Real Time PCR.
Foto: Adobestock

Spółka rozpoczęła również sprzedaż w Unii Europejskiej, dostępnego od kilku tygodni w Polsce, szybkiego testu immunochromatograficznego do wykrywania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

- Uzupełniliśmy pakiet metod diagnostycznych SARS-CoV-2 w ofercie BioMaxima S.A. o narzędzie do ostatecznego potwierdzania infekcji, zgodnie z wydaną 2 marca br. przez WHO rekomendacją. Tak szybkie wprowadzenie testu RT-PCR do oferty świadczy o tym, jak poważnie traktujemy pandemię COVID-19 i nasze zobowiązanie wobec pacjentów oraz służby zdrowia w krajach, do których dostarczamy wyroby BioMaxima  - mówi Łukasz Urban, prezes zarządu spółki.

Nowy genetyczny test BioMaximy wyróżnia się spośród znajdujących się aktualnie na rynku innych systemów RT-PCR. Do jego zalet należą m.in. czas uzyskania wyniku, który został skrócony do 2 godzin. Również czułość testu kształtująca się na poziomie ?10 kopii RNA jest wyższa niż w innych porównywalnych systemach, informuje spółka.

Dodatkowo BioMaxima uzyskała prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie Polski i pozostałych państw Unii Europejskiej, jako wytwórca, szybkiego testu immunochromatograficznego do wykrywania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG w próbkach krwi.

Ten test przesiewowy będzie sprzedawany w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zbudowała już portfel zamówień na ten wyrób zarówno wśród dotychczasowych dystrybutorów, jak i od nowych kontrahentów, m.in. z Danii, Francji, Szwecji, Rumunii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Wolumen obrotu akcjami Biomaximy jest dzisiaj rekordowy w historii spółki – przekroczył 1,6 mln sztuk. Co ciekawe, to więcej niż połowa akcji znajdujących się w wolnym obrocie (jest w nim niespełna 66 proc. spośród 3,81 mln papierów wyemitowanych przez spółkę). Wartość obrotu to z kolei ponad 21 mln zł. Na poniedziałkowej sesji po południu na głównym rynku wyższe obroty mają tylko CD Projekt, Orlen i PZU.

Po godzinie 14 walory BioMaximy drożały o ponad 102 proc., do 17,2 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.