Ludzie rynku

Pytania do... Piotra Kozłowskiego, dyrektora Biura Maklerskiego Pekao

Foto: parkiet.com

W Niemczech DAX jest poszerzany o dodatkowe dziesięć spółek. U nas swego czasu też były przymiarki do tego, aby odejść od WIG20 i zastąpić go WIG30. Ten drugi cały czas funkcjonuje, ale nie „wszedł w buty" WIG20. Dlaczego tak się stało?

WIG20 ma kilka cech, które sprawiają, że ciężko od niego odejść na rzecz WIG30. Dla mnie istotne są co najmniej trzy. Po pierwsze, indeks towarzyszy inwestorom od 1994 roku, a więc zdołał się już mocno zakorzenić w naszej świadomości. Zwróćmy uwagę, że indeks WIG30 wystartował dopiero w 2013 r., czyli po okresie dotychczas najlepszych lat dla GPW. Po drugie, indeks WIG20 ma zasadę doboru spółek spójną z mWIG40 i sWIG80 – dzięki temu podziałowi inwestor łatwo może odróżnić zachowanie spółek dużych, średnich i małych. Po trzecie, i to prawdopodobnie najważniejszy argument, indeks WIG20 stanowi indeks bazowy dla kontraktów i opcji, podczas gdy na indeks WIG30 nie ma takich instrumentów. Jest to ważne dlatego, że notowania indeksu WIG20 przekładają się bezpośrednio na faktyczne wyniki inwestorów aktywnych na rynku terminowym. W przypadku WIG30 nie ma takiej zależności. Dlatego też uważam, że sama promocja indeksu WIG30 nie przełoży się materialnie na jego powszechność.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.