Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania bitcoina znów sforsowały barierę 50 tys. USD. Drożeją również inne cyfrowe aktywa. Pomogła informacja o uruchomieniu przez PayPal usługi sprzedaży i kupna kryptowalut w pierwszym europejskim kraju.
Bitcoin, największa cyfrowa waluta na świecie, osiągnął w kwietniu rekordowy poziom blisko 65 tys. USD, po czym spadł w ubiegłym miesiącu poniżej 30 tys. USD, gdy chińskie organy regulacyjne rozszerzyły represje wobec rynku. Wówczas kupujący się zmobilizowali i rozpoczął się rajd w górę. Od lipcowego dołka bitcoin podrożał już o około 70 proc. i w poniedziałek cena sięgała ponad 50 tys. USD – po raz pierwszy od maja.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.