Taki przekaz był oczekiwany, a spadek niepewności odblokował dodatkową przestrzeń do wzrostów głównych indeksów. W kontekście ograniczenia tempa skupu aktywów część obserwatorów zwróciła jednak uwagę na słowa Powella na konferencji prasowej po posiedzeniu, gdzie zaznaczył on, że w połowie przyszłego roku powinno dojść do zakończenia skupu aktywów, podczas gdy rynek spodziewał się tego nieco później. To wywołało umocnienie dolara i zaciążyło na notowaniach złota. W kontekście pierwszej podwyżki stóp procentowych warto podkreślić, że Fed pozostaje mocno podzielony jeśli chodzi o podwyżkę w 2022 roku. Jednej 25-punktowej podwyżki stóp obecnie spodziewa się 6 przedstawicieli FOMC, podczas gdy w czerwcu było ich 7. Polityka Fed nie powinna być przeszkodą głównym indeksom w drodze na szczyty. Szczególnie, że problemy chińskiego dewelopera Evergrande zostały czasowo zażegnane dzięki pomocy władz w Pekinie.

Dziś w centrum uwagi rynków znajdują się wstępne dane PMI odzwierciedlające jak radzą sobie największe światowe gospodarki w końcówce III kw. Poznaliśmy już dane ze strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. W jednym jak i w drugim przypadku widać, że tempo poprawy aktywności spowalnia, choć z historycznego punktu widzenia pozostaje na wysokim poziomie, co pozwala indeksom na kontynuowanie wzrostów. Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł we wrześniu do 58.7 pkt. z 61.4 pkt. w sierpniu i konsensusu rynkowego na poziomie 60.3 pkt. Spadek liczony dla wskaźnika usługowego był podobny. Ten obniżył się do 56.3 pkt. z 59.0 pkt. odnotowanych w sierpniu i mediany prognoz rynkowych na poziomie 58.5 pkt. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie indeks dla usług osunął się do 56.3 pkt. z 60.3 pkt. przed miesiącem, a dla przemysłu do 54.6 pkt. z 55.0 pkt. w sierpniu. Zaraz po otwarciu sesji na Wall Street opublikowane zostaną analogiczne dane z USA.

Dziś w kalendarium uwagę należy jeszcze zwrócić na posiedzenie Banku Turcji praz Banku Anglii, choć te nie powinny zaskoczyć. 25-punktowej podwyżki stóp dostarczył nam już jednak dziś Norges Bank, co wsparło notowania korony norweskiej. Była to decyzja częściowo oczekiwana przez rynek, stąd skala aprecjacji tamtejszej waluty pozostaje ograniczona, a kurs EURNOK utrzymuje się powyżej 10.00.

US500.f, Interwał Dzienny

US500.f, Interwał Dzienny

DM mBank

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.