Inwestycje alternatywne

Przyspiesza nawet na zakrętach

Retro jest w cenie. Nazwa Celica pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „niebiański". Niewątpliwie pomysłodawcom zależało na podkreśleniu wrażeń, jakie zapewnia ten sportowy wóz. Dziś jedna z rzadszych wersji – Toyota Celica GT-S ASC Convertible z 1984 roku.

Toyota Celica GT-S ASC Convertible – kwintesencja stylu lat 80. Elementem tamtej mody są m.in. otwierane przednie reflektory.

Foto: Beyond-Classics.pl

Lista wspaniałych konstrukcji japońskiej firmy jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej Celica. Ma w sobie ducha Forda Capri i Opla Manty, gwarantuje sportowe emocje. Pierwsza wersja została zaprojektowana jako alternatywa dla droższej i prestiżowej Toyoty 2000GT. Spodobała się, doceniono jej walory na drodze, osiągi, komfort. Była produkowana 35 lat, od 1970 do 2005 roku, doczekała się aż siedmiu generacji. Oferowano trzydrzwiowe liftbacki lub dwudrzwiowe coupé. Powstało też trochę kabrioletów, ale niewiele.

Kabriolet był oferowany w USA, więc dbano o dobre wyposażenie.

Foto: Beyond-Classics.pl

Trzy pierwsze generacje były samochodami tylnonapędowymi, dopiero w 1986 roku wprowadzono napęd przedni. Celica GT-S, o której dziś mowa, ma jeszcze napęd na tylną oś. Była oferowana tylko w Stanach Zjednoczonych. Czerpała z wyżej pozycjonowanej kuzynki, czyli Supry. Zadbano też o bardziej poszerzone nadkola, a w nich siedmiocalowe koła, w pełni niezależne zawieszenie. Sportową jazdę umila montowana seryjnie szpera, czyli mechanizm różnicowy mocowany na tylnej osi, który równo rozdziela moment sił obrotowych na koła. Wóz przyspiesza nawet na zakrętach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.