REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

DeSoto Firedome: Limuzyna konkwistadora

Retro jest w cenie. DeSoto Firedome zadebiutował na początku 1952 roku jako flagowy model tej amerykańskiej marki, nieistniejącej już od 60 lat. Swego czasu należała do najbardziej luksusowych za oceanem i była chlubą Chryslera.
Ten DeSoto Firedome z 1955 roku ma za sobą kompletną renowację i wygląda jak nowy. Dwudrzwiowe nadwozie ma sylwetkę o pięknych proporcjach w duchu stylizacji Forward Look.
www.gieldaklasykow.pl

Ujmująca jest sama nazwa. Została zainspirowana barwną postacią, jaką był Hernando de Soto – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador, pierwszy Europejczyk, który zbadał Florydę. Jego wizerunek znajduje się w logo marki. Chrysler powołał ją do życia w 1928 roku, ponieważ potrzebował jeszcze bardziej luksusowej alternatywy dla innych swoich marek, czyli Dodge'a i Plymoutha. DeSoto miał konkurować m.in. z Buickiem czy Oldsmobilem ze stajni General Motors. Marka nie przetrwała jednak długo. Jej aktywność przypada na przedwojenną dekadę i 15 lat po roku 1945. Została zlikwidowana formalnie w 1960 roku, ostatnie modele wycofano ze sprzedaży na początku roku 1961.

Mimo krótkiej historii firma DeSoto pozostawiła trwały ślad w amerykańskiej motoryzacji. Oferowała blisko 20 modeli samochodów, wiele bardzo ciekawych. Jeden z nich to właśnie Firedome, wóz klasy wyższej produkowany w latach 1952–1959. Na początku był topowym autem marki dostępnym w wielu wariantach nadwozia, jako: czterodrzwiowy sedan, kombi, dwu- i czterodrzwiowy hardtop oraz dwudrzwiowe coupé i kabriolet. Napędzały go wyłącznie silniki benzynowe w układzie V8. Wszystkie modele były sześcioosobowe, ale ponadto oferowano przedłużonego, ośmioosobowego sedana. W 1955 roku Firedom spadł w gamie marki niżej, ustępując droższemu modelowi Fireflite. Konstrukcyjnie były jednakowe, jednak ten drugi był lepiej wykończony i wyposażony.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA