Inwestycje alternatywne

Gdy rynek zamienia się w mem

Gdyby kilka lat temu ktoś wieszczył, że dobrą inwestycją będą buty do biegania, obrazki ściągnięte z internetu lub kryptowaluta, której symbolem jest zabawny pies, zostałby uznany za wariata.
Foto: Adobestock

 

Spór o to, na ile rynki są racjonalne, prawdopodobnie trwa już od momentu, gdy naukowo zaczęto zajmować się ekonomią. Wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy z pewnością wzbogaciły tę dysputę, dostarczając wielu argumentów zwolennikom tezy mówiącej, że zachowanie rynków bywa dalekie od racjonalności. W marcu zeszłego roku mieliśmy krach na globalnych giełdach, ale bessa trwała niezwykle krótko. Dow Jones Industrial w ciągu dwóch sesji odbił się o ponad 20 proc. od dołka. Na jesieni wrócił na przedkryzysowy poziom, a później bił rekord za rekordem. Pomimo szalejącej pandemii, lockdownów i różnych zawirowań politycznych indeksy giełdowe szły w ostatnich miesiącach w górę napędzane ultraluźną polityką pieniężną oraz nadziejami na ożywienie gospodarcze. Po drodze mieliśmy na rynkach takie anomalie jak np. ujemne ceny ropy, a pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł dziką spekulację akcjami spółek takich jak GameStop. Inwestorzy detaliczni „uzbrojeni" w czeki stymulacyjne warte po 600 USD „wyciskali" fundusze finansowe z ich krótkich pozycji i omal nie doprowadzili jednego z tych gigantów do bankructwa. W końcówce marca uwaga inwestorów skupiła się natomiast na funduszu Archegos Capital Management, który miał problemy z margin call (wezwaniem do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego) i sprowokował tym wyprzedaż akcji wartych 20 mld USD oraz naraził kilka banków na wielomiliardowe straty. Gdybyśmy cofnęli się o kilka lat i opowiedzieli o tych zdarzeniach analitykom i traderom, to pewnie wielu z nich uznałoby to za fantazje szaleńca. Na rynkach wciąż dzieją się jednak rzeczy o wiele bardziej szalone.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.