Lektury zmieniające postrzeganie świata przez inwestorów

Nasi eksperci przedstawili kilka interesujących pozycji książkowych. Przyjrzyjmy się bliżej wybranej czwórce.

Aktualizacja: 27.04.2019 15:53 Publikacja: 27.04.2019 14:00

Lektury zmieniające postrzeganie świata przez inwestorów

Foto: Adobestock

Marcin Brendota, analityk BM Alior Banku, wskazał m.in. na „Analizę techniczną rynków finansowych", którą napisał John J. Murphy. Ta książka często nazywana jest biblią analizy technicznej. W tej bogatej w strony pozycji – liczy ich ponad 500 – znajdziemy wszelkie niezbędne informacje wprowadzające w świat analizy technicznej. Ale czym ona jest? Posiłkując się definicją z tej właśnie książki: „Analiza techniczna to badanie zachowań rynku, przede wszystkim przy użyciu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych".

Z książki dowiemy się także m.in., jakie są podstawowe formacje, w czym mogą pomóc średnie kroczące, do czego wykorzystać świece japońskie. Choć John J. Murphy napisał książkę niezwykle fachową, to jednak jest ona przedstawiona czytelnikowi w bardzo przystępny sposób.

Książki do poduszki i refleksji

Luźniejszą lekturę zaproponował Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny DM PKO BP, który wskazał na książkę napisaną piórem Jacka D. Schwagera. „Mistrzowie rynków finansowych" to zbiór rozmów przeprowadzonych przez autora z osobami, które odniosły sukces w inwestycyjnym świecie. Choć bohaterowie książki zajmowali się różnymi obszarami inwestowania, to od każdego z nich można się wiele nauczyć. Zwłaszcza inwestując w akcje, kiedy to należy mieć znacznie szersze horyzonty niż jedynie solidna analiza finansowa spółki. Każdy przeczytany wywiad dostarcza bogatego materiału do przemyśleń.

Z kolei Jarosław Banasiak, ekspert z departamentu rynków regulowanych DM mBanku, poleca książkę „Ślepy traf. Rola przypadku w sukcesie finansowym", którą napisał Nassim Nicholas Taleb. Warto zacząć od samego autora. Otóż jest to postać nietuzinkowa: ekonomista, trader, filozof – to tylko kilka określeń próbujących go opisać. Nassim Nicholas Taleb zasłynął przede wszystkim dzięki książce „Czarny łabędź", opisującej nagłe i niespodziewane wydarzenia, które zmieniają świat. A „Ślepy traf. Rola przypadku w sukcesie finansowym" pokazuje, że często nasz sukces lub niepowodzenie zależą od przypadku. Czasem „niezawodny model", na którym opieramy decyzje inwestycyjne, jest... zawodny. To ważne przesłanie tej książki.

Marek Pokrywka z Domu Maklerskiego BOŚ zwraca uwagę na książkę pod tytułem „Teoria chaosu a rynki kapitałowe", w której Edgar E. Peters podważa efektywność rynku oraz istnienie racjonalnego inwestora. „Inwestorzy od dawna podejrzewali, że tradycyjne narzędzia statystyczne, którymi posługują się uczeni, nie są w stanie uchwycić złożonej natury rynku. Kogoś, kto grał na giełdzie, trudno jest przekonać, że ruchami cen rządzi wyłącznie przypadek. Teoria chaosu potwierdza intuicje, które ludzie znający rynek z własnego doświadczenia od dawna przeciwstawiali akademickim koncepcjom, takim jak hipoteza efektywności rynku", czytamy w zapowiedzi książki.

Pomoc w analizie dostępnych informacji

Co jeszcze warto czytać? Na początku 2019 r. w jednym z artykułów w „Parkiecie" napisaliśmy o książkach polecanych przez ekspertów rynkowych. Z długiej listy podpowiedzi warto wskazać m.in. na „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą" autorstwa Hansa Roslinga. Autor to lekarz współpracujący z WHO, członek organizacji Lekarze bez Granic, który pokazuje szczegółowo, jak zmienił się świat w ciągu ostatnich kilku dekad. – My zaś, w większości przypadków, dokonujemy pobieżnej oceny sytuacji społecznej, geopolitycznej, bazując na danych z lat 60.–90., podsycanej atmosferą stwarzaną przez media. Ale to nie jest tylko wykład o otaczającym świecie, ale też o tym, jak rzetelnie i dociekliwie analizować dostępne informacje i nie wpadać w pułapkę różnego rodzaju ograniczeń poznawczych i błędów wnioskowania – mówił o książce Grzegorz Zalewski z DM BOŚ.

Inną szczególnie interesującą propozycją była lektura „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym", którą napisał Daniel Kahneman – laureat Nagrody Nobla. SAŁ

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę