REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

4 zagraniczne spółki z potencjałem

Czterech analityków technicznych wskazało spółki z zagranicznych parkietów, na wykresach których pojawiły się ciekawe sygnały transakcyjne. Czy warto uzupełnić portfel m. in. o papiery Walt'a Disney'a.
Foto: Bloomberg

Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

W minionym tygodniu akcje spółki The Walt Disney straciły około 1,6 proc., ale w ciągu roku akcje zyskały ponad 13 proc. Można zastanawiać się, dlaczego akcje spółki spadają, gdy do kin weszła najnowsza wersja filmu "Gwiezdne Wojny". Mimo, że film w ciągu tygodnia zarobił więcej, niż największe hity kinowe, to przychód z tego filmu stanowi do tej pory około 1 proc. wszystkich przychodów firmy z ostatnich 12 miesięcy. Firma w 2015 r. osiągnęła przychód w wysokości około 48,8 mld dolarów, a film przez pierwsze 12 dni zarobił około 1 mld dolarów, co może tłumaczyć nieduże przełożenie kurs akcji, przynajmniej na razie.

W minioną środę akcje dotarły do poziomu wsparcia w okolicach 105 USD. Udało się zamknąć lukę spadkową z sierpnia tego roku, po czym kurs poszedł w górę. W poniedziałek, po obronie poziomu wsparcia w okolicach 105 USD, kurs skierował w stronę oporu w okolicach 108,5 USD, a przełamanie tego obszaru otworzy drogę do okrągłego poziomu 111 USD. Warto również pamiętać, że notowania są w trendzie wzrostowym od 2011 r.

Cena akcji niemieckiej spółki znajduje się w trendzie wzrostowym – potwierdza to ostatnie wybicie się ceny w górę w postaci dużego białego korpusu. Opór na poziomie 55,95 euro został pokonany na trwałe i to przy wzroście wolumenu obrotów. Układ wskaźników i oscylatorów jest charakterystyczny dla tendencji wzrostowej – sygnały kupna pojawiły się na: MACD, Parabolic, Stochastic wolny, DI+/DI- oraz RSI i ROC. Wskaźniki posiadają jeszcze pewien potencjał zwyżkowy. W układzie średnich ruchomych 13 i 45-sesyjnych aktualny jest złoty krzyż (potwierdzenie trendu zwyżkowego w średnim terminie). Najbliższe target price (wynikające z zasięgów Fibonacciego dla fali spadkowej lipiec – sierpień 2015) to 65 i 80 euro.

Ze średnioterminowego  punktu widzenia kurs akcji dotarł do strefy wsparcia wyznaczonej przez wewnętrzną linię trendu poprowadzoną przez kluczowe tygodniowe ekstrema powstałe w kończącym się roku. Linia ta pokrywa się także z wiązką tygodniowych EMA, które zostały podciągnięte podczas trwającej dwa miesiące korekty, co w połączeniu z lokalnymi sygnałami sprawia, że outlook na spółkę jest wzrostowy. Z jednej strony bazowanie tylko na oznakach wyczerpania podaży z udanym testem wsparcia może nie wystarczyć do tego, aby podnieść notowania akcji, z drugiej zaś wyhamowanie deprecjacji zachęca do kupna walorów. Lokalnie widać, że papier zatrzymał się nad strefą, w której dodatkowo przebiega dzienna dwusetka oraz znajduje się ważne fibo-zniesienie 38,2 proc., dlatego też doszukiwanie się sygnałów kupna jest obecnie wskazane. A skoro dzienny MACD potwierdził wyłamanie lokalnej linii spadkowej fali, to konkluzja dla Beiersdorf jest optymistyczna.

Na początku września, jako pomysł inwestycyjny proponowaliśmy akcje Deutsche Bank, które w tamtym czasie przebywały w długoterminowej konsolidacji zamkniętej w formacji trójkąta symetrycznego. Sugerowaliśmy wtedy wyczekanie i ustawienie zleceń oczekujących buy i sell stop, aktywowanych w momencie wybicia z formacji. Ostatnie tygodnie przyniosły nam wyjście z trójkąta dołem, więc teoretyczną aktywację sygnału sprzedaży. W dniu dzisiejszym chcemy rozwinąć i kontynuować ten pomysł proponując sprzedaż po cenie rynkowej.

Do grania na krótko skłania nas tutaj wspomniane wyjście dołem z formacji, a także następujący po tym techniczny powrót do dolnej linii trójkąta. Takie korekty są czymś normalnym i bardzo często są wykorzystywane do odnowienia pozycji lub powiększenia ekspozycji. Widzimy, że cena podeszła także pod horyzontalny opór na 23 euro za akcje (czerwony), co wzmacnia sygnał sprzedaży.

Stop Loss proponujemy ustawić na poziomie 28 euro, powyżej październikowych szczytów. Powrót do trójkąta i wybicie tych maksimów będzie jednoznacznym sygnałem, że listopadowe wyłamanie było fałszywe.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA