Gospodarka - Świat

Azja nie dla europejskich inwestorów

To realna groźba. Nowa europejska regulacja może uniemożliwić inwestorom ze Starego Kontynentu handel instrumentami finansowymi powiązanymi z niektórymi najbardziej znanymi indeksami azjatyckimi, informuje Bloomberg.
Foto: Bloomberg

W styczniu 2018 w Unii Europejskiej wchodzi w życie regulacja wymuszająca rejestrację w organach UE 55 pozaeuropejskich indeksów, włącznie z Hang Sengiem, czy Nikkei 225.

Wprawdzie właściciele tych wskaźników mają na rejestrację dwa lata, ale nie jest jasne czy w ogóle uda się to załatwić, wskazuje raport opublikowany przez Asia Securities Industry&Financial Markets Association (ASIFMA). i kancelarię prawną Herbert Smith Freehills. Wayne Arnold, odpowiedzialny w ASIFMA za regulacje, obawia się, że w przypadku braku rejestracji inwestorzy europejscy będą trzymać się z dala od rynków azjatyckich.

Celem europejskiej regulacji jest zwiększenie przejrzystości w kwestii wyceny produktów finansowych. Dotyczy ona mnóstwa indeksów, a jej nieprzestrzeganie może skutkować grzywną sięgającą nawet 2 proc. przychodów właściciela indeksu. W


Wideo komentarz

Powiązane artykuły