Rozejm może pomóc rynkom wschodzącym

Indeks Shanghai Composite zyskał w środę 1,05 proc., a większość azjatyckich i europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie rosła w ciągu sesji. Do poprawy nastrojów na rynkach przyczyniła się wypowiedź Larry'ego Kudlowa, głównego doradcy ekonomicznego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Publikacja: 29.11.2018 05:08

Rozejm może pomóc rynkom wschodzącym

Foto: Adobestock

– Biały Dom utrzymuje szereg kontaktów z chińskim rządem na wszelkich poziomach – stwierdził Kudlow w rozmowie z CNBC. Trump ma się spotkać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w sobotę w Buenos Aires, a rynki liczą na rozejm w wojnie handlowej.

– Chiny podejmą działania, by się jeszcze mocniej otworzyć na świat, ułatwić dostęp inwestycyjny do rynków i chronić własność intelektualną – zadeklarował Xi Jinping podczas wizyty w hiszpańskim Senacie.

Sygnały o możliwym rozejmie w wojnie handlowej skłaniają część analityków do snucia optymistycznych prognoz dla rynków wschodzących na 2019 r. Obecny rok był dla nich jak na razie bardzo kiepski. Indeks MSCI Emerging Markets stracił od początku stycznia ok. 15 proc., a część rynków wschodzących (m.in. chiński) weszła w bessę.

Analitycy Morgana Stanleya przewidują, że rozejm w wojnie handlowej wraz z możliwym pakietem stymulacyjnym dla chińskiej gospodarki i wstrzymaniem się w połowie roku przez Fed z podwyżkami stóp procentowych stworzą scenariusz „najkorzystniejszy dla wschodzących rynków akcji". Wśród preferowanych przez nich rynków znalazły się Polska, Brazylia, Tajlandia, Indonezja, Indie i Peru.

Analitycy JPMorgan Chase prognozują, że indeks MSCI Emerging Markets może zakończyć 2019 r. na poziomie 1100 pkt, czyli o ok. 13 proc. wyższym niż obecnie. W tym przypadku zestaw preferowanych krajów jest nieco inny – to Rosja (ze względu na niskie wyceny), Brazylia, Indonezja i Chile.

– Napięcia handlowe były jedną z przyczyn problemów wschodzących rynków akcji. Przepaść pomiędzy rynkami wschodzącymi i USA jest czymś, co trudno usprawiedliwić, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że efekty cięć podatków w USA oraz repatriacji kapitału będą słabnąć. Wyceny na rynkach wschodzących dochodzą do poziomów kryzysowych, co stanowi długoterminową okazję do zakupów – twierdzi Chetan Sehgal, zarządzający z Franklin Templeton Investments.

GG Parkiet

W ostatnim rankingu rynków wschodzących Bloomberga (uwzględniającym odporność gospodarek i wyceny na rynkach) Polska zajęła 7. miejsce, podczas gdy w zeszłym roku znalazła się na 6. Pierwsze miejsce zajmuje Malezja, a za nią są Rosja i Chiny.

Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich inwestorów najlepsze od ponad dwóch lat
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin silniejszy niż prognozowano. Ożywienie gospodarcze pozostaje kruche
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na to, że konflikt się już nie zaostrzy