Gospodarka - Świat

Norwegia: Fundusz zarobił 24 mld USD

Norweski państwowy fundusz majątkowy, posiadający prawie 1,5 proc. akcji na całym świecie, w trzecim kwartale powiększył się o 24 mld USD, bo na rekordowych poziomach znalazły się główne światowe indeksy i szybko rosły kursy spółek naftowych i gazowych.
Foto: AFP

 

Zarządzający ponad 1 bln USD Government Pension Fund Global miał 3,2 proc. zwrotu, w porównaniu z 2,6 proc. w drugim kwartale. Akcje wzrosły o 4,3 proc., obligacje o 0,8 proc., a inwestycje w nieruchomości o 2,7 proc.

Akcje z emerging markets, które stanowią 10,2 proc. akcyjnego portfela funduszu, zdrożały o 6,4 proc., a papiery amerykańskich spółek – o 3,2 proc. USA mają 35,9 proc. udziału w funduszu i są największym rynkiem w jego akcyjnym portfelu. Najbardziej zyskowną branżą w III kwartale były spółki naftowe i gazowe, których akcje wzrosły o 8,7 proc.

W minionym kwartale fundusz 65,9 proc. środków miał w akcjach, 31,6 w obligacjach i 2,5 w nieruchomościach. Regulamin pozwala na trzymanie 70 proc. w akcjach, 30 w obligacjach i około 7 proc. w nieruchomościach

Największe akcyjne inwestycje funduszu w III kwartale to papiery Apple'a, Nestle i Royal Dutch Shell, a obligacyjne w rządowych papierach dłużnych USA, Japonii i Niemiec. JB


Wideo komentarz

Powiązane artykuły