Gospodarka - Świat

Evergrande. To jeszcze nie koniec

China Evergrande Group, jeden z największych chińskich deweloperów, spłacił obligacje denominowane w dolarach, warte 83,5 mln USD. Zrobił to na dzień przed zakończeniem 30-dniowego okresu „łaski", liczonego od daty, w której miał zgodnie z umową dokonać płatności. Spółka uniknęła więc bankructwa pod względem formalnym.
Foto: Bloomberg

Akcje Evergrande, w reakcji na doniesienia o spłacie obligacji, zyskiwały w piątek na giełdzie w Hongkongu 4 proc. (Od początku 2021 r. straciły 81 proc.). – To z pewnością zaskoczenie, ale pozytywne. Kluczowe w tej płatności jest to, że pokazuje ona przynajmniej chęć uregulowania długów. Nie nazwałbym tego punktem zwrotnym, ale to dająca nadzieję zmiana dynamiki – twierdzi Jim Veneau, szef działu obligacji azjatyckich w Axa Investment Managers.

Evergrande ma jednak więcej płatności do uregulowania. 29 września i 11 października nie spłaciło obligacji wartych łącznie 193 mln USD. W obu przypadkach wciąż trwają 30-dniowe okresy „łaski". Łączne zobowiązania Evergrande sięgały na koniec czerwca 305 mld USD. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.