Gospodarka - Świat

Szwajcarski bank centralny zostanie zmuszony do sprzedaży akcji?

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) może być wkrótce zmuszony do sprzedaż części swojego portfela akcji amerykańskich wartego ponad 100 mld USD – donosi agencja Bloomberga. Stanie się tak, jeśli 29 listopada Szwajcarzy opowiedzą się w referendum, za tym by zakazać mu inwestować w spółki zbrojeniowe.
Foto: Bloomberg

Sondaż przeprowadzony przez gfs.bern dla publicznego nadawcy SRG wskazuje, że 54 proc. Szwajcarów opowiada się za wprowadzeniem takiego zakazu. Propozycja, która będzie poddana referendum przewiduje zakaz inwestowania w spółki, które uzyskują co najmniej 5 proc. swoich przychodów ze sprzedaży broni.

SNB szacuje, że w swoim portfelu ma akcje 300 tego rodzaju spółek. Stanowią one 11 proc. wartości portfela. Z publikowanych wcześniej dokumentów finansowych wynika, że SNB posiadał w czerwcu m.in. akcje Boeinga warte 388 mld USD i koncernu Raytheon warte 369 mld USD. Szwajcarski bank centralny skupował w ostatnich latach akcje amerykańskich spółek w ramach interwencji na rynku mających na celu osłabienie franka. Ograniczał się głównie do inwestowania w indeksy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.