Gospodarka - Świat

South China Morning Post: Ustawą w chińskie uczty

Chiński parlament przygotowuje ustawę mającą ograniczyć marnotrawstwo jedzenia. Robi to po tym, jak prezydent Xi Jinping określił skalę marnotrawstwa jako „szokującą".
Foto: AFP

Równolegle trwają prace nad ustawą o bezpieczeństwie zbożowym, mającą ograniczyć ryzyko tego, że na chińskim rynku zabraknie podstawowych zbóż (a mogłoby się tak stać np. w wyniku wojen handlowych i kataklizmów naturalnych). Ustawa wymierzona w marnotrawstwo jedzenia może być wzorowana na podobnej legislacji z Włoch i Francji. Swoje prawo dotyczące marnotrawstwa przyjęła już prowincja Hebei. Zakazała ona m.in. transmitowania na żywo „ekstrawaganckiej konsumpcji żywności" i zakazuje restauracjom wyznaczania cen minimalnych na posiłki (czyli prowadzenia polityki „jedz, ile chcesz, za stałą cenę"). W Chinach zamawianie bardzo wielu dań w restauracjach podczas spotkań towarzyskich jest elementem tradycji, oznaką gościnności. W 2015 r. konsumenci w czterech największych miastach zmarnowali 17–18 mln ton jedzenia, którym można by wykarmić przez rok 30–50 mln ludzi – mówią dane Instytutu Geografii i Surowców Naturalnych. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.