Gospodarka - Świat

Georgiewa przyniosła skandal do Funduszu

Afera z manipulacjami w raporcie „Doing Business" może sprawić, że opracowania instytucji międzynarodowych będą traktowane z dystansem.

Kristalina Georgiewa kieruje Międzynarodowym Funduszem Walutowym od 2019 r. i niedawno obroniła swoje stanowisko. Afera z rankingiem „Doing Business” jest jednak sporą plamą na jej reputacji.

Foto: Bloomberg, Andrew Harrer

„Mamy pełne zaufanie do Kristaliny Georgiewej" – ogłosiła we wtorek Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zdecydowała, że Georgiewa, dyrektor zarządzająca MFW, zachowa stanowisko. Wcześniej na reputacji szefowej Funduszu położył się poważny cień. Oskarżono ją o to, że gdy była prezesem Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (kluczowej części Grupy Banku Światowego), naciskała na pracowników Banku Światowego, by zawyżyli ocenę Chin w rankingu „Doing Business". Miało też dojść do innych manipulacji w tym „flagowym" produkcie analitycznym Banku Światowego. Georgiewa skutecznie jednak zaprzeczała, by zrobiła coś złego. Nie było też woli politycznej, by ją odwołać. Janet Yellen, sekretarz skarbu USA (czyli największego udziałowca MFW), stanęła po jej stronie, deklarując, że nie ma wystarczających dowodów na to, że Georgiewa dopuszczała się nacisków na pracowników. Dowodów procesowych może i nie ma, ale plama na reputacji jest.

O ciężkiej atmosferze wywołanej przez tę aferę może świadczyć choćby to, że Bank Światowy zrezygnował w tym roku z publikacji raportu „Doing Business". Skoro bowiem zawyżono w nim pozycję Chin, to czy pozycja innych krajów w rankingu została ustalona uczciwie? Co bardziej podejrzliwi analitycy dostali pretekst, by traktować oficjalne prognozy i raporty Banku Światowego oraz MFW z większym dystansem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.