To, jak zachowuje się amerykańska giełda od rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed, zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie znajduje się gospodarka USA. Cztery cykle rozpoczęte od 1981 r. miały charakter tzw. ubezpieczeniowy, ponieważ odbywały się w czasach, gdy amerykańska gospodarka nie znajdowała się w recesji. Natomiast pozostałe cztery cykle obniżek rozpoczęto w momencie, gdy gospodarka była już w recesji lub na krótko przed nią. Jak wynika z raportu Allianz Global Investors, w przypadku cięć w ramach cykli „ubezpieczeniowych" indeks S&P 500 wzrósł średnio o 20,4 proc., natomiast w cyklach przedrecesyjnych spadał o średnio 10,2 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła w lipcu stopy procentowe o 0,25 pkt proc. po raz pierwszy od 2008 r. A już dziś dowiemy się, czy Fed będzie kontynuował cykl obniżek. Inwestorzy są niemal pewni, że dojdzie do drugiego w tym roku cięcia. W ubiegłym tygodniu rynek wyceniał z ponad 90-proc. prawdopodobieństwem szansę, że Fed obniży stopy procentowe o kolejne 0,25 pkt proc.

Reuters

Podczas cięć w cyklach o charakterze ubezpieczeniowym najlepiej radziły sobie spółki z branży technologicznej, których notowania rosły średnio o 40 proc. Na drugim miejscu były spółki świadczące usługi komunikacyjne, a na trzecim spółki przemysłowe. Natomiast w przypadku cykli rozpoczynanych na krótko przed recesją najmocniej spadały odpowiednio notowania spółek: finansowych, komunikacyjnych i technologicznych.