Gospodarka - Świat

Turcja: Silne odbicie PKB

Turecki PKB wzrósł w drugim kwartale aż o 21,7 proc. r./r., po zwyżce o 7,2 proc. w drugim kwartale. Wzrost liczony kw./kw. wyniósł 0,9 proc., po tym jak w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 2,2 proc. PKB Turcji wrócił już na poziom sprzed pandemii.
Foto: Bloomberg

Do odbicia gospodarczego doszło pomimo trzeciej fali pandemii, zacieśniania polityki pieniężnej oraz wysokiej inflacji. Ze wstępnych danych wynika, że turecki PKB rósł w drugim kwartale zarówno dzięki popytowi wewnętrznemu, jak i eksportowi.

- Po tym jak gospodarka wróciła już na poziom powyżej trendu sprzed pandemii, dalszy wzrost PKB będzie trudniejsze. Ale po lepszych od spodziewanych danych za drugi kwartał, nasza prognoza wzrostu PKB wynoszącego 5,8 proc. w tym roku wygląda teraz zbyt pesymistycznie. Ekspansja sięgająca 8 proc. jest bardziej realistyczna. Solidny wzrost gospodarczy oraz wysoka inflacja oznaczają, że bank centralny prawdopodobnie powstrzyma się z luzowaniem polityki pieniężnej do końca 2021 r. – uważa Jason Tuvey, ekonomista Capital Economics.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.