REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rekordowy wzrost dywidend

Dywidendy wypłacane przez spółki na całym świecie wzrosły o 12,9 proc. rok do roku w drugim kwartale. Łączna kwota wyniosła 497,4 miliarda dolarów – wynika z raportu Globalnego Indeksu Dywidend firmy Janus Henderson.
Foto: Adobestock

Indeks, który analizuje dywidendy wypłacane przez 1200 największych firm pod względem kapitalizacji, zakończył kwartał na nowym rekordowym poziomie 182,0, co oznacza, że globalne ??dywidendy zwiększyły się od 2009 roku o ponad 80 proc. Wzrost został zanotowany w każdym regionie świata z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Spółki na wyspach wypłaciły o 1,4 proc. mniejszą dywidendę w porównaniu z drugim kwartałem 2017 r.

Rekordy pod względem wypłat zostały ustanowione m.in. we Francji, Japonii i USA. – Rosnąca rentowność przedsiębiorstw przekłada się na wyższe wypłaty dywidend we wszystkich częściach świata. Globalne wypłaty wzrosły o 9,5 proc., co oznacza najszybszy wzrost od trzech lat – możemy przeczytać w raporcie.

Dane dotyczące dywidend analizowane przez Janusa Hendersona są zdominowane przez Europę kontynentalną, ponieważ w drugim kwartale wypłacanych jest dwie trzecie dywidend w regionie. Wzrost w Europie wyniósł 7,5 proc. po uwzględnieniu siły europejskich walut w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku. Francja, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Dania i Irlandia pobiły nowe rekordy. Tylko kilka firm, w tym Deutsche Bank , EDF i Credit Suisse, obniżyło swoje wypłaty w celu obniżenia kosztów.

W USA dywidendy wzrosły o 4,5 proc., do rekordowego poziomu 117,1 miliarda dolarów. Jak wynika z raportu, tylko jedna firma na 50 w USA obniżyła swoją wypłatę. Największą był General Electric, który rozpoczął program restrukturyzacji i stara się zmniejszyć zadłużenie. Światowym liderem pod względem wypłaty dywidendy pozostaje Nestle, na podium znalazły się również Daimler oraz Samsung Electronics.

Raport pokazuje również optymistyczne perspektywy co do wyników w 2019 r., przewidując, że wypłaty dla akcjonariuszy będą nadal rosły.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA