REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Indeks ZEW najniżej od blisko 8 lat

Indeks niemieckiego instytutu ZEW wyniósł w sierpniu -44,1 pkt w porównaniu z oczekiwanymi -28,5 pkt. Sierpniowy wskaźnik nastrojów gospodarczych nad Renem jest najniższy od 2011 r. Po fatalnych danych z niemieckiej gospodarki DAX spadł o ponad 1 proc.
Foto: AFP

– Wskaźnik ZEW daje kolejny wyraźny sygnał ostrzegawczy przed recesją w niemieckiej gospodarce – powiedział Uwe Burkert, główny ekonomista LBBW Research. To już kolejne pesymistyczne dane płynące z Niemiec. W lipcu przemysłowy PMI spadł tam z 45 pkt do 43,2 pkt, czyli najniższego poziomu od siedmiu lat, a nowe zamówienia eksportowe spadały najmocniej od 2009 r., czyli czasów głębokiego kryzysu.

– Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW wskazuje na znaczne pogorszenie perspektyw dla niemieckiej gospodarki. Ostatnia eskalacja sporu handlowego między USA i Chinami, ryzyko dewaluacji walut oraz zwiększone prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia wywierają dodatkową presję na i tak już słaby wzrost gospodarczy. Najprawdopodobniej spowoduje to dalsze obciążenie niemieckiego eksportu i produkcji przemysłowej – tłumaczył profesor Achim Wambach, prezes ZEW.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA