Gospodarka - Świat

Kłótnie w Commerzbanku

Hans-Joerg Vetter, prezes-elekt Commerzbanku AG, wzbudził gniew akcjonariuszy, zanim jeszcze zajął się trudnym zadaniem znalezienia nowego dyrektora naczelnego upadającego banku, znanego z walczących ze sobą frakcji inwestorów.
Foto: Bloomberg

Rada nadzorcza Commerzbanku potwierdziła w poniedziałek powołanie Vettera, a decyzja zacznie obowiązywać po jej ratyfikacji przez sąd w najbliższych dniach. Dokonano tego pomimo silnych sprzeciwów Cerberus Capital Management, drugiego co do wielkości i najbardziej głośnego akcjonariusza niemieckiego pożyczkodawcy.

Znalezienie modus vivendi z Cerberusem to tylko jedno z bezpośrednich wyzwań Vettera. Zatrudnienie nowego dyrektora naczelnego po rezygnacji Martina Zielke w zeszłym miesiącu (pełnił obie funkcje) jest prawdopodobnie jeszcze bardziej zniechęcające. Chociaż potrzeba zintensyfikowania planu cięcia kosztów przez bank wymaga szybkich działań, Vetter prawdopodobnie rozpocznie dokładny proces rekrutacji, w który zaangażowany będzie headhunter, powiedziała osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Zielke powiedział, że jest skłonny zostać do końca roku, dając prezesowi prawie cztery miesiące na zakończenie poszukiwań. Szef departamentu klientów korporacyjnych Roland Boekhout jest głównym kandydatem wewnętrznym, a alternatywą jest dyrektor finansowy Bettina Orlopp. Wyszukiwanie uwzględni również opcje zewnętrzne, podał Bloomberg.

Po zatrudnieniu dyrektora generalnego Vetter będzie musiał pomóc w ustaleniu i wdrożeniu nowej strategii dla instytucji, która nie zapewniła odpowiedniego zwrotu dla akcjonariuszy od ponad dziesięciu lat i od dawna była uważana za cel przejęcia.

Reputacja Vettera jako osoby o silnej woli, a nawet upartego może mu dobrze służyć i to jest jeden z powodów, dla których grupa członków rady nadzorczej, której zlecono znalezienie nowego przewodniczącego, wybrała go.

Vetter ma „niezbędne doświadczenie i asertywność, których bank potrzebuje na tym etapie" - powiedziała Jutta Doenges, która kierowała grupą i jest jednym z dwóch przedstawicieli rządu niemieckiego w radzie nadzorczej Commerzbanku. „Jestem przekonany przez Pana Vettera i cieszę się, że rada nadzorcza jednogłośnie przychyliła się do wniosku" o jego powołanie. Rząd jest największym udziałowcem Commerzbanku, z 15,6-proc. udziałem w porównaniu z 5-proc. udziałem Cerberusa.

Odmowa spotkania z Cerberusem przed jego nominacją jest jednym z powodów, dla których inwestor sprzeciwiał się kandydaturze Vettera, wskazała firma private equity. Przedstawiciele pracy krytykowali go prywatnie za brak doświadczenia w bankowości detalicznej - największym źródle przychodów Commerzbanku - a także w cyfryzacji i prowadzeniu spółki notowanej na giełdzie, podał Bloomberg.

Vetter był dyrektorem generalnym Landesbank Baden-Wuerttemberg, regionalnego pożyczkodawcy będącego w dużej mierze własnością państwa, w latach 2009–2016, i przypisuje mu się zmniejszenie go do rozmiarów po kryzysie finansowym, który doprowadził go do końca. Bilans LBBW spadł o prawie połowę, a siła robocza zmniejszyła się o jedną piątą w trakcie jego kadencji. To doświadczenie jest ważne dla Commerzbanku. Zanim Zielke zrezygnował w zeszłym miesiącu, pracował nad radykalną zmianą, po tym jak rząd i Cerberus dali mu do zrozumienia, że ??jego poprzednie wysiłki na rzecz zwiększenia rentowności nie spełniły oczekiwań. Zgodnie z tym planem Zielke miałby zwolnić około jednej czwartej pracowników, zamknąć aż 80 proc. oddziałów i zmniejszyć obecność zagraniczną.

Według osoby zaangażowanej w dyskusje nowy dyrektor generalny prawdopodobnie będzie musiał zwiększyć te cięcia kosztów, aby uspokoić rząd i Cerberusa.

Jednak wszelkie wcześniejsze plany głębokiego cięcia kosztów napotkały sprzeciw ze strony potężnych związków zawodowych banku, chociaż zasygnalizowały, że tym razem są gotowe zaakceptować tysiące zwolnień, jeśli zostaną one rozciągnięte na kilka lat. W praktyce oznaczałoby to, że nastąpiłyby one głównie w wyniku wyczerpania i wcześniejszej emerytury, a nie zwolnień. W pewnym momencie Vetter prawdopodobnie będzie musiał także uporać się z ponownymi staraniami innych pożyczkodawców o zakup Commerzbanku. Bank prowadził rozmowy w sprawie fuzji z Deutsche Bank AG wiosną 2019 r. I mimo że obie strony zgodziły się na zerwanie rozmów, można je ożywić, jeśli jedna z nich będzie miała kłopoty. Według Bloomberg, zainteresowane były również banki spoza Niemiec, w tym BNP Paribas, ING Groep i UniCredit. ps

Powiązane artykuły