Gospodarka - Świat

Wielka regulacyjna burza na chińskich parkietach

Ekipa prezydenta Xi Jinpinga po raz kolejny pokazała, że jest gotowa poświęcić inwestorów, jeśli trzeba podjąć działania wzmacniające jej władzę.

Działania regulatorów wywołały kilkudniową ostrą przecenę na giełdach w Hongkongu i w Szanghaju.

Foto: Bloomberg

Paniczna wyprzedaż, do której doszło w zeszłym tygodniu na giełdach w Chinach i w Hongkongu, miała dosyć oczywistą przyczynę. Inwestorzy wystraszyli się radykalnych działań chińskich regulatorów podejmowanych wobec kolejnych branż. Swoją ofensywę zaczęli oni w listopadzie, doprowadzając do odwołania ogromnej oferty publicznej firmy Ant Group (należącej do miliardera Jacka Ma, założyciela koncernu Alibaba). Wszczęli oni później dochodzenia wobec Alibaby, koncernu Tencent oraz innych gigantów cyfrowych. Inwestorzy przez wiele miesięcy nie widzieli w tym wielkiego zagrożenia. Owszem, chińskie akcje radziły sobie w pierwszym półroczu 2021 r. przeciętnie, ale można było to tłumaczyć większym zainteresowaniem inwestorów odbiciem gospodarczym w USA i w Europie. Prawdziwa seria uderzeń regulacyjnych, coraz mocniej niepokojących inwestorów, zaczęła się w czerwcu.

Cios w dynamiczne branże

Didi Chuxing to spółka nazywana chińskim Uberem. Jeszcze kilka lat temu władze ChRL byłyby dumne z jej debiutu na giełdzie nowojorskiej. Weszła ona tam w czerwcu, zbierając z rynku 4,4 mld USD. Wcześniej jednak Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) z niejasnych powodów rekomendowała jej wstrzymanie się z ofertą. Wkrótce po IPO regulator nakazał usunięcie aplikacji Didi z chińskich sklepów internetowych, uzasadniając to tym, że spółka musi dostosować się do przepisów dotyczących ochrony danych osobowych swoich klientów. Wstrzymano również nowe rejestracje samochodów wykorzystywanych przez Didi i przeszukano biura spółki. W efekcie tych działań kurs akcji Didi spadł od debiutu o 30 proc. Amerykańscy inwestorzy, którzy kupili te papiery, odbyli przyspieszoną lekcję na temat nieobliczalności urzędników z Pekinu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.