Gospodarka - Świat

Konflikt mocarstw znów straszy giełdy

Inwestorzy obawiają się, że umowa handlowa pierwszej fazy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem jest zagrożona przez spór dyplomatyczny.

Chińskie giełdy reagowały w piątek wyprzedażą na zaostrzający się konflikt z USA.

Foto: Shutterstock

Piątkowa sesja przyniosła ostrą przecenę na chińskich giełdach. Indeks Shenzen Composite spadł aż o 5,3 proc., Shanghai Composite stracił 3,9 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zniżkował o 2,5 proc. Przecena na innych giełdach azjatyckich była bardziej umiarkowana. Koreański indeks KOSPI stracił tylko 0,5 proc., a tajwański Taiex spadł o 0,9 proc. Umiarkowanych spadków doświadczyły też w piątek niemal wszystkie giełdy europejskie. Impulsem tej wyprzedaży było zaostrzanie się konfliktu amerykańsko-chińskiego.

Zamykane konsulaty

Konfrontacja dwóch supermocarstw przekształciła się w ostatnich dniach w ostry konflikt dyplomatyczny. W piątek władze ChRL nakazały zamknięcie amerykańskiego konsulatu w Chengdu. To retorsja za zamknięcie przez Amerykanów chińskiego konsulatu w Houston (będącego według republikańskiego senatora Marco Rubio „centrum szpiegostwa"). Wymiana ciosów może jeszcze potrwać. FBI oskarża bowiem Chiny, że ukrywają w swoim konsulacie w San Francisco pracownicę naukową, która jest oskarżona o to, że zataiła w formularzu wizowym swoją pracę dla chińskiej armii (sprawa ociera się więc o szpiegostwo). Zaostrza się też retoryka amerykańskich decydentów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.