Gospodarka - Świat

USA: Rozdarty rynek obligacji

Obawy przed inflacją konkurują z niepokojem o wzrost.
Foto: Adobestock

Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wróciła w czwartek na poziom 1,3 proc., po tym gdy dwa dni wcześniej spadła poniżej 1,15 proc. i była najniższa od lutego. Wciąż jednak sporo ją dzieli od szczytu z marca, gdy sięgała 1,75 proc. O ile w pierwszych miesiącach roku wzrost rentowności amerykańskich obligacji był napędzany oczekiwaniami dotyczącymi silnego odbicia gospodarczego oraz obawami przed inflacją, o tyle w ostatnich tygodniach dały się zauważyć na rynku obawy przed spowolnieniem gospodarczym i nowymi wariantami koronawirusa. Część inwestorów zaczęła się niepokoić możliwą stagflacją, czyli scenariuszem, w którym niskiemu wzrostowi gospodarczemu będzie towarzyszyła podwyższona inflacja.

– Jeśli wirus znów zacznie się szybko rozprzestrzeniać, ograniczy to wzrost gospodarczy i przedłuży inflacyjne zakłócenia w łańcuchach dostaw, które dotknęły wiele branż. Stagflacja jest dla inwestorów jeszcze większym ryzykiem niż inflacja – twierdzi Nancy Davis, założycielka funduszu Quadratic Capital Management.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.