REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Chesapeake Energy. Pionier gazu łupkowego upada

Chesapeake Energy chce iść na układ z wierzycielami i wyeliminować 7 mld USD długu.
Foto: Bloomberg

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami. Podała w nim, że jej aktywa wynoszą 10 mld USD, a zobowiązania 50 mld USD. Posiada też ponad 100 tys. wierzycieli. Do grona największych z nich należą fundusze Franklin Resources i Fidelity. Spółka poinformowała również, że weszła w układ pozwalający jej na eliminację 7 mld USD długu oraz zdobycie 925 mln USD finansowania pozwalającego na prowadzenie w ograniczonym zakresie działalności wydobywczej. – Fundamentalnie resetujemy strukturę kapitałową i działalność Chesapeake, by zająć się dziedzictwem słabości finansowej – stwierdził Doug Lawler, prezes Chesapeake Energy.

Chesapeake Energy została założona w 1989 r. Była jedną z pierwszych firm, które zastosowały technologię szczelinowania hydraulicznego do wydobywania gazu łupkowego. W zeszłej dekadzie stała się jednym z głównych graczy na amerykańskim rynku gazu. W najlepszym okresie swojej działalności wydobywała gaz ze 175 szybów w USA. Stała się jednak ofiarą swojego sukcesu. W jej ślady poszły setki innych firm, a amerykański rynek został zalany tanim gazem łupkowym. Chesapeake Energy prowadziła jednak agresywną ekspansję i mocno się przez to zadłużyła. Rozszerzyła działalność na wydobycie ropy ze złóż łupkowych i na rynek nieruchomości. Ta ekspansja przekładała się na zadłużenie, którego rozmiar stał się podobny jak w przypadku dużo większych koncernów naftowych. Aubrey McClendon, założyciel i zarazem długoletni prezes spółki, stracił stanowisko w 2013 r., a w 2016 r. został uznany za winnego ustawiania wyników przetargów. Dzień po ogłoszeniu wyroku zginął w wypadku samochodowym. Ostatecznym ciosem dla spółki była pandemia Covid-19 i towarzyszące jej załamanie cen ropy. W pierwszym kwartale musiała ona odpisać 8,5 mld USD. Kurs jej akcji spadł od początku roku do piątkowego zamknięcia o 93 proc. W tym czasie indeks Dow Jones US Oil & Gas (obejmujący amerykańskie spółki z sektora naftowo-gazowego) stracił 35 proc. Kapitalizacja Chesapeake Energy wynosiła na piątkowym zamknięciu 115 mln USD, a w 2008 r. sięgała ona nawet 37,5 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA