REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

USA. Fed ma zielone światło

Inflacja konsumencka w USA wyniosła w maju jedynie 0,1 proc. m./m., po tym jak w kwietniu sięgnęła 0,3 proc.
Foto: Bloomberg

Dane te były zgodne z prognozami analityków. Licząc rok do roku, ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,8 proc., podczas gdy średnia prognoz mówiła o ich zwyżce o 1,9 proc. O ile drożała żywność, o tyle paliwo taniało. Inflacja bazowa, czyli nieobejmująca cen paliw i żywności, wyhamowała w maju do 2 proc. z 2,1 proc. w kwietniu. Te dane nieco zwiększają prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez Fed w tym roku.

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej będzie obradował 18–19 czerwca. Obniżka stóp już na tym posiedzeniu jest bardzo mało prawdopodobna, ale decydenci będą z pewnością dyskutować o danych mogących wskazywać na spowolnienie gospodarcze w USA i o skutkach wojen handlowych dla gospodarki amerykańskiej. Szef Fedu Jerome Powell mówił w zeszłym tygodniu, że ta instytucja jest gotowa, by „zadziałać w odpowiedni sposób", aby podtrzymać wzrost gospodarczy, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA