Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ile w USA i w Europie programy szczepień przeciwko Covid-19 mocno ruszyły już do przodu, o tyle wiele krajów pozaeuropejskich jest pod tym względem mocno zapóźnionych.
W USA i w wielu krajach Europy trwa wyścig o to, by jak najszybciej zaszczepić przeciwko Covid-19 jak największą część populacji. Rządy starają się prośbą, zachętą i groźbą nakłaniać obywateli do szczepień. Niektóre (tak jak Izrael) wprowadzają ograniczenia w kontaktach społecznych dla ludzi niezaszczepionych. Inne (tak jak Polska, Włochy czy niektóre amerykańskie stany) organizują loterie z atrakcyjnymi nagrodami dla tych, którzy się zaszczepili. Przekonanie jak największej części społeczeństw do szczepień jest o tyle ważne, że uzyskana w ten sposób odporność stadna ma uchronić gospodarki przed kolejnymi niszczącymi lockdownami. Wśród wielu ludzi utrzymuje się jednak sceptycyzm wobec „eksperymentalnych" szczepionek, podsycany przez falę dezinformacji, zalewającej internet. Toczona w Europie i Ameryce batalia o zaszczepienie jak największej liczby ludzi jest jednak tylko jednym z frontów walki z pandemią. Pozostała część świata (z drobnymi wyjątkami takimi jak Izrael, ZEA czy Mongolia) prawie w ogóle się nie szczepi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej