Reklama

Zysk Saudi Aramco niższy o 25 proc.

W I kwartale największy na świecie koncern naftowy wypracował o 25 proc. mniej zysku niż przed rokiem. Mimo tego Saudi Aramco nie zmienia swojej polityki dywidendowej i chce w tym roku podzielić się z akcjonariuszami 75 mld USD.

Publikacja: 12.05.2020 12:35

Zysk Saudi Aramco niższy o 25 proc.

Foto: Bloomberg

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku Saudi Aramco wypracowało 62,5 mld rialów (16,6 mld USD) zysku netto w porównaniu z 83,3 mld rialów rok wcześniej. Spółka tłumaczy, że spadek wyniku jest odzwierciedleniem niższych cen ropy naftowej , a także niższej marży rafineryjnej.

Saudyjski gigant nie rezygnuje jednak z planów wypłaty dywidendy, tak jak inne spółki naftowe. W I kwartale spółka planuje podzielić się z akcjonariuszami 18,75 mld USD. Saudi Aramco zobowiązał się do wypłaty dywidendy w wysokości 75 mld USD rocznie przed pięć lat od momentu IPO i nie wycofuje się z tego planu mimo spadku wyników.

Przypomnijmy, że debiut Saudi Aramco był największą ofertą publiczną świata. Spółka zadebiutowała na giełdzie w Rijadzie pod koniec 2019 r., sprzedając 1,5-proc. akcji za 25,6 mld USD. Kapitalizacja spółki wyniosła wówczas 1,7 bln USD.

Saudyjski koncern jest pod presją z powodu niskich cen ropy. Od początku roku gatunek WTI staniał o 60 proc. do 25 USD, a Brent o 55 proc. do 30 USD. Notowania surowca spadają przez niski popyt, na co wpływ ma pandemia koronawirusa.

- Kryzys Covid-19 nie przypomina niczego, czego doświadczył świat w najnowszej historii, a my dostosowujemy się do bardzo złożonego i szybko zmieniającego się otoczenia biznesowego - powiedział Amin Nasser, prezes Saudi Aramco.

Reklama
Reklama

Analitycy przyznają jednak, że pełne skutki kryzysu zostaną odzwierciedlone dopiero w II kwartale.

- Musimy pamiętać, że dane finansowe za pierwszy kwartał tak naprawdę obejmują tylko około trzy tygodnie obecnego kryzysu naftowego. Nie uwzględniają kwietnia, w którym Aramco nadprodukowało, aby spróbować zwiększyć przychody - powiedział w wywiadzie dla CNBC Ellen Wald, prezes Transversal Consulting.

Gospodarka światowa
Giganty technologiczne nadal mają bardzo dużo gotówki
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka światowa
Wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA najmniej od ponad trzech lat
Gospodarka światowa
Nie ma bańki AI – twierdzą wielkie firmy z Wall Street
Gospodarka światowa
Szokujące prognozy Saxo Banku: Polska zatrzymuje się na 72 godziny
Materiał Promocyjny
Mokotów z wyższej półki. Butikowe projekty mieszkaniowe SGI
Gospodarka światowa
Indeks giełdy w Seulu wystrzelił jak rakieta
Gospodarka światowa
Inflacja w Niemczech utrzymała się w listopadzie powyżej 2 proc.
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama