Gospodarka - Świat

Szczepionki dla bogatych

Najbogatsze kraje na świecie szczepią się przeciw Covid-19 około 25 razy szybciej niż biedniejsze. Dzięki temu mają szansę na szybszy powrót do normalności, co pozytywnie wpłynie na ich gospodarki.
Foto: Bloomberg

Według stanu na ubiegły tydzień w 27 najbogatszych państwach na świecie podano 40 proc. wszystkich szczepionek na globie – wynika z danych Bloomberga. Kraje te odpowiadają zaledwie za 11 proc. światowej populacji. Z kolei 11 proc. najbiedniejszych krajów świata zaszczepiło zaledwie 1,6 proc. swoich obywateli. Dane pokazują, że zamożne kraje szczepią się 25 razy szybciej niż najbiedniejsze. Łącznie na świecie podano już ponad 720 mln szczepionek w 156 krajach.

Najmniej zamożny kontynent świata, Afryka, jest również kontynentem, gdzie szczepi się najwolniej. Spośród 54 krajów tylko trzy zaaplikowały szczepionki ponad 1 proc. swojej populacji, a ponad 20 krajów w ogóle nie zaczęło kampanii szczepień.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.