REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Złoto odzyskuje moc

Cena złota we wtorek znów doszła do 1600 USD za uncję. Jest co prawda wciąż niższa od szczytu z 9 marca (1703 USD za uncję), ale przez ostatnie trzy dni wzrosła aż o 9 proc. Od początku roku złoto zdrożało o blisko 6 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy aż o 21 proc.
Foto: Adobestock

Choć ceny złota w ostatnich tygodniach mocno poszły w górę, to analitycy Goldman Sachs widzą potencjał do dalszego wzrostu. Ma temu sprzyjać m.in. ultraluźna polityka pieniężna Fedu. „Jesteśmy prawdopodobnie w punkcie »wykrzywienia«, w którym zakupy napędzane strachem wygrają z wyprzedażą napędzaną chęcią pozyskania płynności. Tak samo było w listopadzie 2008 roku" – piszą eksperci Goldman Sachs. Potwierdzają oni swoją prognozę mówiącą, że cena złota powinna dojść w ciągu 12 miesięcy do 1800 USD za uncję, czyli najwyższego poziomu od 2011 r.

– Podtrzymujemy pozytywną prognozę dla złota, dostrzegając pewne analogie z sytuacją w trakcie światowego kryzysu finansowego i po jego zakończeniu w latach 2008–2009. W tamtym czasie ostateczne ożywienie rozpoczęło się nie od złota, lecz od akcji spółek wydobywających złoto, a giełda wydobyła się z dołka dopiero po kolejnych kilku miesiącach. Na tej podstawie uważnie obserwujemy akcje spółek wydobywczych – wskazuje Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych w Saxo Banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA