REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Chiny. Spowolnienie coraz mocniej dociska Pekin

Ostry spadek sprzedaży smartfonów w Państwie Środka powinien niepokoić inwestorów bardziej niż oficjalne statystyki gospodarcze.
Foto: Bloomberg

Spowolnienie gospodarcze w Chinach pogłębiło się w pierwszych dwóch miesiącach roku. Produkcja przemysłowa zwolniła wówczas do 5,3 proc. r./r., najwolniejszego tempa od 17 lat. Stopa bezrobocia wzrosła z 4,9 proc. do 5,3 proc., najwyższego poziomu od dwóch lat. Co prawda dane o sprzedaży detalicznej (wzrost o 8,2 proc. r./r.) były lepsze od oczekiwań, ale mimo to najsłabsze od 2012 r. Bardziej niepokojące od oficjalnych danych (co do których ekonomiści od dawna mają dużo podejrzeń) mogą być jednak statystyki mówiące o załamaniu sprzedaży smartfonów w Chinach. Zmniejszyła się ona w lutym o 20 proc. r./r., do 13,8 mln sztuk, najniższego poziomu od 2013 r. Luty to zwykle w Państwie Środka miesiąc kiepskiej sprzedaży, ze względu na tygodniowe obchody Nowego Roku Księżycowego, ale te dane okazały się gorsze, niż oczekiwano.

Oznaki kryzysu

Kiepskie dane o sprzedaży za luty to już kolejny sygnał o pogorszeniu koniunktury na chińskim rynku. Np. liczba zapytań dotyczących iPhone'ów w chińskiej wyszukiwarce internetowej Baidu spadła w lutym o 48 proc. W IV kwartale 2018 r. przychód koncernu Apple w Chinach spadł o 27 proc. rok do roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA