Gospodarka - Świat

Wirus może przełamać kwarantannę fiskalną

Epidemia sprawiła, że rządy znów zaczynają swobodniej patrzeć na ograniczenia budżetowe. Są bardziej skłonne wydawać.

Rzym stał się jednym z miast, w które najmocniej uderzył spadek ruchu turystycznego z powodu epidemii koronawirusa.

Foto: AFP, ANDREAS SOLARO ANDREAS SOLARO

Gdy w ostatnich trzech latach coś wywoływało ostrą wyprzedaż na rynkach, to zazwyczaj jeden tweet Donalda Trumpa lub jeden sygnał z Fedu, lub Europejskiego Banku Centralnego wystarczał, by zakończyć panikę. Tym razem to dużo trudniejsze. Kolejne banki centralne tną stopy procentowe, ale inwestorzy zdają sobie sprawę, że cięcia stóp nie wystarczą, by powstrzymać szok gospodarczy związany z epidemią koronawirusa. – To nie jest wstrząs, którym mogą się zająć same banki centralne. Ich działaniom naprawdę, naprawdę muszą towarzyszyć działania fiskalne – mówił niedawno Laurence Boone, główny ekonomista OECD.

Niektóre rządy już zdecydowały się na fiskalną stymulację. Władze Hongkongu ogłosiły pakiet stymulacyjny wart ponad 15 mld USD. Przewiduje on m.in., że każdy z ponad 7 mln dorosłych stałych mieszkańców metropolii dostanie 10 tys. dolarów Hongkongu (4,98 tys. zł). Wietnam wyda 1,16 mld USD na wsparcie dla spółek odczuwających problemy z powodu epidemii. Włochy na razie ogłosiły, że przeznaczą na takie wsparcie równowartość 0,2 proc. PKB. Ministrowie finansów G7, czyli najzamożniejszych państw świata, wydali we wtorek komunikat głoszący m.in., że ich rządy sięgną po narzędzia fiskalne, „jeśli będzie potrzeba". To jednak wciąż bardzo niewiele jak na skalę globalnej niepewności, ale być może usłyszymy wkrótce o większej stymulacji fiskalnej, choćby w strefie euro. – Takie wsparcie musi nadejść na czas. Nie może przybyć zbyt wcześnie ani zbyt późno – stwierdził Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. gospodarczych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.