REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Brexit mocniej ciąży gospodarce

Brytyjski przemysł kurczy się już od pół roku. Kraj przed recesją wciąż ratuje jednak sektor usług.
Foto: Bloomberg

Końcówka 2018 r. okazała się dość kiepska dla brytyjskiej gospodarki. PKB wzrósł w IV kwartale o 0,2 proc. w stosunku do wcześniejszych trzech miesięcy i o 1,3 proc. rok do roku, podczas gdy średnie prognoz przewidywały odpowiednio zwyżkę o 0,3 proc. i o 1,4 proc. W grudniu PKB skurczył się natomiast o 0,4 proc. w porównaniu z listopadem. Wzrost za cały 2018 r. wyniósł 1,4 proc. i było to najsłabsze tempo od 2012 r. Analitycy wskazują, że pierwsza połowa 2019 r. może okazać się jeszcze gorsza.

Przemysł bez orientacji

PKB wytwarzany przez brytyjski przemysł spadł aż o 0,9 proc. kw./kw. w IV kwartale, a wytwarzany przez budownictwo zniżkował o 0,3 proc. Z komunikatu Biura Narodowych Statystyk (ONS) wynika, że szczególnie mocne spadki dotknęły w końcówce roku produkcję samochodów i stali. Produkcja przemysłowa zmniejszała się sześć miesięcy z rzędu, a to oznacza, że brytyjski przemysł de facto wszedł w recesję. Sektor usług wzrósł jednak w IV kwartale 0,4 proc., a rolnictwo o 1,1 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA