REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Chiński sprzęt będzie wykluczony

Prezydent USA Donald Trump ma w przyszłym tygodniu podpisać rozporządzenie zakazujące wykorzystywania chińskiego sprzętu w infrastrukturze sieci telekomunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych – podaje portal Politico, powołując się na trzy anonimowe źródła związane z rządem USA.

Donald Trump, prezydent USA.

Foto: AFP

Rozporządzenie ma wyjść tuż przed konferencją MWC Barcelona, największym na świecie kongresem przemysłu telekomunikacyjnego. Administracja Trumpa chce w ten sposób wysłać sygnał, że cyberbezpieczeństwo jest dla niej priorytetem w przyszłych kontraktach dotyczących telekomunikacji.

Czytaj także: Amerykańskie zarzuty przeciwko Huawei

Rozporządzenie o wykluczeniu chińskiego sprzętu z amerykańskich sieci telekomunikacyjnych można traktować jako element walki USA i Chin o supremację technologiczną oraz o kontrolę nad planowanymi sieciami telekomunikacyjnymi 5G. Administracja Trumpa wyraźnie postrzega chińskie koncerny Huawei i ZTE jako spółki zbyt blisko związane z tajnymi służbami ChRL. Ustawa o wydatkach obronnych na rok fiskalny 2019 zakazała korzystania przez instytucje rządu federalnego z produktów tych dwóch koncernów. Departament Sprawiedliwości jakiś czas temu oskarżył Huawei o kradzież własności intelektualnej oraz omijanie sankcji nałożonych na Iran. Sabrina Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei (i zarazem córka założyciela tej spółki), czeka w Kanadzie na ewentualną ekstradycję do USA. Amerykańskie władze namawiają też kraje sojusznicze, by blokowały Huawei i ZTE możliwość brania udziału w przetargach na budowę sieci 5G. Zdecydowały się na to już m.in. Australia i Japonia.

– Podnosimy tę sprawę na najwyższych poziomach dyplomatycznych. Upewniamy się, że najwyżsi rangą decydenci w rządach zdają sobie sprawę z wagi tej decyzji – twierdzi Rob Strayer, urzędnik Departamentu Stanu USA odpowiedzialny za kwestie międzynarodowe związane z cyberbezpieczeństwem.

Rozporządzenie, które zamierza podpisać Trump, może utrudnić amerykańsko-chińskie rozmowy dotyczące zakończenia wojny handlowej. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu, i Robert Lighthizer, przedstawiciel handlowy USA, mają w przyszłym tygodniu polecieć do Pekinu na kolejną turę tych rozmów. Choć Mnuchin zapewniał ostatnio, że dotychczasowe rozmowy były „bardzo owocne", to wciąż niewiele wiadomo, czy przyniosły jakiś postęp w kluczowej kwestii ochrony amerykańskiej własności intelektualnej w Chinach. Czas na osiągnięcie porozumienia upływa 2 marca. Prezydent Trump rozczarował w czwartek wieczorem inwestorów, mówiąc, że prawdopodobnie nie spotka się przed 2 marca z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Rynek liczył, że takie spotkanie pomogłoby wypracować umowę.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA