Gospodarka - Świat

Korea Płn. Kłopoty Hyundaia

Sprzedaż najmniejsza od 5 lat.
Foto: Bloomberg

Największy południowokoreański producent samochodów przewiduje spowolnienie sprzedaży w tym roku, bo ze względów politycznych spada popyt na te auta na największych globalnych rynkach.

Hyundai Motor i stowarzyszony z nim Kia Motors Corp. poinformowały, że ich łączna sprzedaż w 2017 r. spadła o 7 proc., do 7,25 mln pojazdów. To najmniej od pięciu lat i o milion sztuk mniej od planowanego poziomu. Obu firmom nie udało się wykonać planu trzeci rok z rzędu. Kurs akcji Hyundaia spadł na seulskiej giełdzie o 4,2 proc., a Kia o 2,1 proc.

W tej sytuacji prognozę na bieżący rok obniżono do 7,55 mln samochodów. Największe kłopoty Hyundai ma na chińskim rynku. Jego samochody są tam bojkotowane po decyzji seulskiego rządu o rozmieszczeniu w Korei Południowej amerykańskiego systemu antyrakietowego. Sprzedaż na największym rynku Hyundaia spadła w minionym roku o połowę.

Firma nie potrafiła też wykorzystać doskonałego popytu w USA na sportowe auta, bo nie ma ich w ofercie. Może być trudno obronić pozycję piątego producenta aut na świecie.


Wideo komentarz