Gospodarka - Świat

Rekordowo niskie bezrobocie w Niemczech

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,5 proc., a jej listopadowy odczyt też zrewidowano do tego rekordowo niskiego poziomu. Liczba osób pozostających bez pracy zmniejszyła się o 29 tys., dwa razy bardziej niż wskazywała mediana prognoz ekonomistów.
Foto: Bloomberg

W niemieckiej gospodarce utrzymuje się bardzo dobra koniunktura wspierana wewnętrznym popytem i ożywieniem w globalnym handlu. Potwierdzają to wtorkowe informacje o aktywności w przemyśle Niemiec i całej strefy euro. PMI dla tego sektora w grudniu w obu przypadkach osiągnął rekordowy poziom. Jednocześnie z rekordowego poziomu spadł wskaźnik zaufania przedsiębiorców, którzy spodziewają się kłopotów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, co w konsekwencji może podnieść koszty pracy.

Jens Kramer, ekonomista z NordLB w Hanowerze nie kryje zdziwienia, że – przy praktycznie pełnym zatrudnieniu utrzymującym się w Niemczech od dwóch lat, tak wolno rosną płace – i spodziewa się silniejszej presji płacowej w tym roku. Związkowcy z IG Metall zażądali 6-proc. podwyżki płac i skrócenia czasu pracy do 28 godzin tygodniowo.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły