Gospodarka - Kraj

Dzięki CPK więcej pracy i pieniędzy

Lotnisko, linie kolejowe, drogi i inne inwestycje związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. miejsc pracy. Roczny wkład do PKB to 70–90 mld zł.
Foto: materiały prasowe

Od 2028 do 2040 r. wzrost produkcji z tytułu działalności CPK i infrastruktury powiązanej wyniesie łącznie prawie bilion złotych (986 mld zł) – wynika z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.

W części pierwszej raportu, z lipca, analitycy skupili się na korzyściach z budowy CPK. W przypadku lotniska to okres do 2027 r., dla inwestycji kolejowych – do końca 2034 r. Druga część raportu dotyczy okresu operacyjnego – oddziaływania na gospodarkę już funkcjonującej infrastruktury CPK. Analizy objęły lata 2028–2040, czyli 13 lat po nadal aktualnej dacie uruchomienia Portu Lotniczego Solidarność, węzła kolejowo-drogowego i 570 km z planowanych 1800 km nowych linii dużych prędkości.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.