Gospodarka - Kraj

Gwałtowny koniec okresu nadwyżek

Po raz pierwszy od dwóch lat Polska miała w lipcu deficyt w rozliczeniach z zagranicą. To m.in. odzwierciedlenie największego od grudnia 2018 r. deficytu w handlu towarami.
Foto: Adobestock

Jak podał w poniedziałek NBP, saldo rachunku obrotów bieżących – szeroka miara rozliczeń Polski z zagranicą – wyniosło minus 1,8 mld euro. To pierwszy deficyt od sierpnia 2019 r. i zarazem największy od czerwca 2015 r.

Ekonomiści zdawali sobie sprawę z tego, że okres nadwyżek odchodzi w przeszłość, m.in. za sprawą oczekiwanego ożywienia inwestycji, ale nie sądzili, że nastąpi to tak gwałtownie. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie szacowali, że deficyt w obrotach bieżących wyniósł w lipcu 270 mln euro, po nadwyżce rzędu 280 mld euro w czerwcu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.