Gospodarka - Kraj

Wzrost gospodarczy: zamiast szczytu płaskowyż

PKB Polski w II kwartale powiększył się o 5,1 proc. rok do roku. To trzeci wynik powyżej 5 proc. w ciągu czterech kwartałów. Wiele wskazuje jednak na to, że już ostatni.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

O szczycie bieżącego cyklu koniunkturalnego ekonomiści mówili już w III kwartale ub.r., gdy po raz pierwszy od 2011 r. roczne tempo wzrostu PKB przebiło 5 proc. Z każdym kolejnym miesiącem okazywało się, że zamiast na szczyt gospodarka wspięła się na płaskowyż. Średnie tempo wzrostu PKB w minionych czterech kwartałach wyniosło 5,1 proc. rok do roku. Po raz ostatni tak dobrą passę mieliśmy przed dekadą. W kolejnych kwartałach rozwój gospodarki niemal na pewno zwolni, ale o gwałtownym hamowaniu nie ma mowy.

Cały rok na piątkę

Wstępny szacunek PKB w II kwartale można uważać za pozytywną niespodziankę: ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie oceniali, że wzrost gospodarki zwolnił z 5,2 proc. rok do roku w I kwartale do 5 proc. Z drugiej strony część ekonomistów sądziła, że wzrost PKB przyspieszył do 5,3–5,4 proc. W tym świetle wtorkowe dane GUS pozostawiły niedosyt, choć mogą zostać zrewidowane w górę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.