Gospodarka - Kraj

Dochody z pracy rosną najwolniej od sześciu lat

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się w styczniu o niespełna 4 proc. rok do roku. To nie tylko efekt inflacji, ale też wygasającego wzrostu zatrudnienia.
Foto: Adobestock

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw, czyli siła nabywcza wynagrodzeń wszystkich tam zatrudnionych, jeszcze w grudniu zwiększył się o 5,4 proc. rok do roku, a średnio w ub.r. rósł w tempie 7 proc. W styczniu realną dynamikę dochodów z pracy stłumiła inflacja, która przyspieszyła do 4,4 proc. rok do roku, z 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Nie mniejsze znaczenie miał jednak także mizerny wzrost zatrudnienia. Skokowa podwyżka płacy minimalnej nie wystarczyła, aby skompensować negatywny wpływ tych dwóch czynników na realny fundusz płac.

Jak wynika z środowych danych GUS, gospodarstwa domowe odczuwają to, że poprawa ich sytuacji dochodowej jest coraz wolniejsza. W lutym tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) zmalał do 1,3 pkt z 3,7 pkt w grudniu. Nie licząc grudnia 2018 r., gdy na nastroje konsumentów negatywnie wpływały obawy o wzrost rachunków za prąd, to najsłabszy wynik od kwietnia 2017 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.