Giełda

Ruch boczny i szał na groszówkach z NewConnect

Na głównym parkiecie GPW niewiele się od rana zmieniło. WIG20 rósł na półmetku sesji o 1,2 proc., mWIG40 o 0,8 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. Najwięcej działo się na małym parkiecie. Ponad 30 proc. zyskiwało 9 spółek.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Publikowane przed południem odczyty usługowych PMI dla gospodarek europejskich wypadły powyżej 50 pkt, były zbliżone do prognoz i wyraźnie wyższe od odczytów czerwcowych. To wystarczyło by nie zaburzyć porannych, zielonych układów na parkietach Starego Kontynentu. O godz. 13.00 DAX, CAC40 i BUX rosły o 0,9 proc., a RTS nawet o 2,1 proc. Na tym tle WIG20 wyglądał bardzo dobrze i plasował się w czołówce. Co istotne z punktu widzenia AT - indeks wrócił nad średnią z 50 sesji, zakrył czarną świecę z czwartku, a wskaźnik MACD zakręcił w górę nad linią 0. Technika znów zaczyna więc faworyzować byki.

Jeśli chodzi o spółki, to wśród blue chips dziś liderami są KGHM (+4,9 proc.) oraz PGNiG (+4,6 proc.). Poranny układ sił uległ więc zmianie - bo na starcie górę tabeli zajmowały banki, z napędzanym wynikami Pekao (na półmetku +2,6 proc.). Najgorzej wśród dużych spółek radziły sobie po południu CD Projekt i Tauron, obie tracąc po ponad 1,3 proc. W gronie średnich spółek liderem zwyżek od rana jest Dom Development (+4,6 proc.), a tabelę zamyka Ten Square Games ze stratą 2,7 proc. W gronie maluchów mieliśmy na półmetku sesji dwóch wyraźnych liderów: OnceArendi (+15,2 proc.) oraz Voxel (+13,3 proc.). Najsłabsza była natomiast MLP Group ze stratą 5,1 proc.

Jeśli fani głównego parkietu narzekają dziś na brak emocji, to niech przeniosą się na NewConnect. W połowie sesji 9 spółek zyskiwało tutaj po ponad 30 proc.: Igoria Grupa HRC, IPO Doradztwo Kapitałowe, ArtP Capital, Excellence, Milestone, Ekopark i BTC Studios. Wiele z nich ma groszową wycenę, a dzisiejszy obrót waha się od 4 tys. zł do 1,6 mln zł. NCIndex rósł po południu o 0,5 proc. do 609,8 pkt.

Poza rynkami akcyjnymi utrzymywał się wysoki popyt na złoto (2040 USD za uncje) i srebro (26,8 USD za uncję), ropa WTI drożała o 2,9 proc. do 42,9 USD, a kapitalizacja rynku kryptowalut podniosła się w kilka godzin o 5 mld USD do 355 mld USD. Czekamy na dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP) i raport ISM, a także na otwarcie na Wall Street.

Powiązane artykuły