REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Zarobić można było dzięki obligacjom i surowcom

W grudniu akcje, szczególnie zagraniczne, głównie traciły. Niezłe zyski przyniosły za to produkty z grupy papierów skarbowych i inwestujące w metale szlachetne.
Foto: Adobestock

Grudzień 2018 r. na rynkach finansowych przebiegł zupełnie inaczej, niż liczyli inwestorzy. Zyskały fundusze dłużne, ale nieźle można było zarobić także dzięki surowcom.

Obligacje rządowe i złoto

Ostatni miesiąc 2018 r. nie okazał się typowym grudniem, w którym na rynki przychodzi św. Mikołaj i którego po trudnych 11 miesiącach wyglądali zarządzający. Co więcej, dla giełdy w Stanach Zjednoczonych będzie to nawet najgorszy miesiąc roku, w którym indeks S&P 500 mógł stracić blisko 10 proc. Na krajowym rynku było zdecydowanie lepiej, ale i tak pod koniec piątkowej sesji WIG20 tracił od początku miesiąca około 1,7 proc. Niewiele mniej tracił indeks średnich przedsiębiorstw, z kolei sWIG80 spadł w grudniu blisko o 4 proc. Ale i tak nikt nie wierzył, że małe i średnie firmy w ostatnim miesiącu roku czeka jakiś przełom. W całym 2018 r. WIG20 stracił 8,5 proc., mWIG40 19,6 proc., a sWIG80 28 proc.

Grudzień zapisze się jednak pozytywnie w głowach inwestorów z rynku długu. Rentowności obligacji skarbowych USA zawędrowały poniżej 2,8 proc., wracając do pułapów z przełomu marca i kwietnia. Udaną końcówkę roku miały również krajowe papiery. Ich rentowność zatrzymała się nieco powyżej 2,8 proc., ustanawiając w grudniu roczne minima. Warto zauważyć, że polskie obligacje skarbowe mają za sobą drugi dobry rok.

Z głównych aktywów warto wspomnieć o metalach szlachetnych, dla których grudzień był najprawdopodobniej najlepszym miesiącem 2018 r. Wzrost cen złota czy srebra wiąże się z obawami o koniec hossy w USA. Najwięcej emocji inwestorom w końcówce roku przyniósł jednak inny surowiec – mocno rozchwiana ropa naftowa.

Papiery firm pod presją

Jak w grudniu kształtowały się wyniki funduszy? Jeden z najlepszych okresów 2018 r. mają za sobą strategie oparte na papierach skarbowych. W grupie polskich obligacji skarbowych nie brakuje strategii, które zarobiły w ostatnich czterech tygodniach 2018 r. ponad 1 proc., a średnia w całej grupie sięgała pod koniec miesiąca 0,81 proc. Niezły miesiąc, szczególnie w porównaniu z wcześniejszymi, miała za sobą także grupa funduszy gotówkowych i pieniężnych, gdzie średnia pod koniec grudnia sięgała 0,33 proc.

Znacznie gorsze wyniki zanotowały fundusze obligacji korporacyjnych. Z tej grupy prawdopodobnie w grudniu wciąż odpływały pieniądze, co również mogło mieć negatywny wpływ na wyniki. Ze względu na niską płynność rynku zarządzający nie są w stanie łatwo pozbyć się wielu papierów, a ich ceny nie zawsze są satysfakcjonujące. Dodatkowa podaż może wynikać również ze sprzedaży papierów przez część funduszy zaliczanych dotąd do grupy gotówkowych i pieniężnych, które chcą dostosować swój portfel tak, by po reklasyfikacji trafić do grupy skarbowej bądź uniwersalnej. Grupa funduszy obligacji korporacyjnych kończyła miesiąc ze średnim wynikiem w okolicach zera, a warto wspomnieć, że w ich portfelach znajdują się również mocne w ostatnich tygodniach papiery skarbowe.

Foto: GG Parkiet

Co ciekawe, tym razem całkiem pokaźne zyski przyniosło kilka funduszy inwestujących w metale szlachetne, a średnia w całej grupie przekraczała 4,3 proc. Nie wszystkie fundusze surowców przyniosły jednak zyski. O ile w grudniu metale szlachetne drożały, o tyle ropa naftowa głównie taniała i niektóre strategie mogły przynieść nawet dwucyfrowe straty.

Mocne spadki w USA

Sytuacja na rynkach akcji była w grudniu trudna. Grupy skupiające produkty oparte na akcjach zagranicznych notowały dwucyfrowe spadki, kategoria funduszy akcji amerykańskich kończyła miesiąc ze średnią stratą wynoszącą 12,5 proc. Tak dużych zniżek nie notowały rozwiązania inwestujące w krajowe spółki, a strategie uniwersalne traciły średnio po 2,5 proc. Podobne wyniki przyniosły fundusze małych i średnich spółek.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA